دونالد توسک: مسئله مهاجرت یک چالش دوامدار باقی خواهد ماند

دونالد توسک: مسئله مهاجرت یک چالش دوامدار باقی خواهد ماند

مسئله مهاجرت در اتحادیه اروپا هم چنان مورد بحث و بررسی قرار دارد،رئیس شورای اتحادیه اروپا بحران مهاجرت را در این قاره یک چالش طولانی مدت خوانده و خواهان مدیریت آن شده است.

رئیس شورای اتحادیه اروپا بحران مهاجرت را “چالشی طولانی” مدت برای این بلوک خواند و گفت که دولت های عضو می توانند این جریان را بدون چند دستگی و تقسیمات به درستی مدیریت کنند.

دونالد توسک رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که موضوع سرازیر شدن مهاجران به اروپا یک چالش در “سال های پیش رو” باقی خواهد ماند.

توسک در ویانا پایتخت اتریش همراه با سباستین کورتس صدراعظم جوان این کشور در این مورد صحبت کرد. توسک سپس گفت که رهبر اتریش نیز “دیدگاهی مشابه” به مسئله مهاجرت دارد.

دونالد توسک رئیس شورای اتحادیه اروپا افزود: «مسئله مهاجرت برای چندین سال پیش رو یک چالش باقی خواهد ماند؛ چیزی که باید برایش راه حلی پیدا شود.» این مقام بلندرتبه اتحادیه اروپا اضافه کرد: «باید مطمئن باشیم که تمام اعضای اتحادیه اروپا می توانند با هم سرازیری مهاجران در آینده را بدون اختلاف و چندپارچگی به درستی مدیریت کنند».

بحران مهاجرت در سال های گذشته باعث شده که بحث های بزرگ و داغی در این اتحادیه به میان آید و میان اعضایش کشیدگی ها، اختلافات و شکاف ایجاد شود.

برخی از کشورها مثل ایتالیا و یونان از فشار روز افزون بحران مهاجرت همواره شاکی اند و از شورای اتحادیه اروپا می خواهند بر دیگر کشورهای عضو فشار بیشتری وارد کند تا همکاری بیشتری با آنها انجام دهند.

از سویی هم برخی از کشورهای عضو این اتحادیه از پذیرش مسئولیت بیشتر در قسمت بحران مهاجرت و پذیرفتن پناهجویان شانه خالی کرده و یا هم سر باز زده اند.

هنگری، پولند و چک سه کشوری اند که در اولین گام هایی که برای تقسیم مهاجران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا براساس فیصله شورا گرفته شد، با آن مخالفت کرده و حتی از شورا به محکمه اروپایی شکایت کردند.

هرچند پس از توافقنامه های متعدد اتحادیه اروپا با کشورهای مبداء مهاجران و کشورهای سومی مسیر عبور مهاجران، شمار مهاجرانی که به کشورهای عضو این اتحادیه می رسند کمتر شده، اما بازهم رهبری این اتحادیه قبلا احتمال سرازیر شدن موجی دیگر از مهاجران را رد نکرده است.

رئیس شورای اتحادیه اروپا یک بار دیگر تاکید کرد که برای حل بحران مهاجرت نیاز است که همه کشورهای عضو این اتحادیه “سهم بگیرند”.

وی اضافه کرد: «بالاتر از همه چیز ما باید به احساسات مخرب در مورد جابجایی مهاجران در کشورهای عضو پایان بدهیم؛ مسئله ای که عوامگرایی و چندپارچگی اتحادیه اروپا را شعله ور می سازد».

کمسیون اتحادیه اروپا در پی بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد که دیگر اعضای این بلوک مکلف هستند سهمیه ۱۶۰ هزار نفری شان از مهاجران در کشورهای ایتالیا و یونان در حاشیه مدیترانه را بپذیرند تا فشار از این کشورها کمتر گردد.

اکثر پناهجویانی که در سال های گذشته به اروپا آمده اند، از جنگ، بحران و فقر در کشورهای آسیای جنوبی، خاورمیانه و افریقا فرار کرده اند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.