جایزه نوبل موسیقی به انستیتوت ملی موسیقی افغانستان رسید

جایزه نوبل موسیقی به انستیتوت ملی موسیقی افغانستان رسید

انستیتوت موسیقی افغانستان برنده جایزه موسیقی پولار شد؛ با وجود جنگ و خشونت در افغانستان هنر مندان این کشور در زمینه موسیقی رشد چشم گیری داشته و امروز در جهان حرف اول را می زند، هنر مندان افغانستان موسیقی سرزمین شان را به خوبی احیا کرده اند.

انستیتوت موسیقی افغانستان که نقش عمده ای در توانمندسازی دختران در این کشور جنگ زده دارد، همراه با گروه موسیقی پیشگام هوی متال «متالیکا»، برنده جایزه موسیقی پولار شدند که اغلباَ به نام «جایزه نوبل موسیقی» یاد می شود.

6788 3 جایزه نوبل موسیقی به انستیتوت ملی موسیقی افغانستان رسید

استاد احمد سرمست

انستیتوت موسیقی افغانستان به افتخار فعالیت های موثرش در چند سال گذشته، توانست با یک باند موسیقی دیگر جایزه “نوبل موسیقی” را از آن خود کند. این انستیتوت از سال ۲۰۱۰ به این طرف زیر نظر احمد سرمست به پیش برده می شود.

گروهی از دختران افغان در این آموزشگاه موسیقی افغانی و غربی را فرا می گیرند. این آرکستر به عنوان نخستین گروه دختران افغان برعلاوه دیگر صحنه‌های جهانی، در مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس پارچه های موسیقی را اجرا کرد.

54333 جایزه نوبل موسیقی به انستیتوت ملی موسیقی افغانستان رسید

یک از دو برنده این جایزه در برنامه‌ای که از طریق تلویزیون پخش می‌شود به تاریخ ۱۴ جون در استکهلم با حضور کارل گوستاف شانزدهم پادشاه این کشور مبلغ یک میلیون کرون سویدنی معادل ۱۲۵ هزار دالر امریکایی را دریافت می کند.

برنده دیگر این جایزه گروه موسیقی “متالیکا” می باشد. متالیکا یک گروه موسیقی امریکایی است که در سال ۱۹۸۱ در شهر لس آنجلس فعالیت خود را آغاز کرده بود.

احمد سرمست، رئیس انستیتوت موسیقی افغانستان که با تهدیدهای قابل توجه در کشورش روبرو می باشد، گفته است که او به خاطر برنده شدن این جایزه “خیلی متعجب و مفتخر” شده است.

ماری لیدین، مسئول مدیریت این جایزه در بیانیه ای گفته است: «ما باور داریم که دو برنده جایزه ما از دو جهان متضاد، نمونه های بارزی از جایزه موسیقی پولار اند. این جای افتخار است که فعالیت سازمان موسیقی و موسیقی دانان در زندگی مردم تغییر رونما کرده است».

جایزه موسیقی پولار بالاترین جایزه موسیقی سویدن و از معتبرترین جوایز موسیقی در اروپاست که سالانه به یک هنرمند کلاسیک و یک هنرمند یا باند پاپ اهدا می‌شود.

لیدین همچنان افزود که احمد سرمست و این انستیتوت موسیقی تلاش کرده است که “لذت موسیقی را در زندگی کودکان دوباره احیا کنند”.

جایزه موسیقی پولار سال ۱۹۸۹ به ابتکار استیگ آندرسون، رهبر گروه موسیقی پاپ «آبا» تأسیس شد. از میان نامزدها تنها دو کاندیدا می توانند به این جایزه مهم در هر سال دست یابند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.