کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

“خیزش یک میلیارد نفری” کمپینی است که با ابتکار ایو انسلر (چپ) هنرمند آمریکایی و از فعالان جنبش زنان به راه افتاد و از سال ۲۰۱۳ به این سو هر ساله به مناسبت‌های گوناگون از جمله در روز والنتاین (۱۴ فوریه) برگزار می‌شود.

کمپین “خیزش یک میلیارد نفری” می‌کوشد معضل خشونت علیه زنان را در پیوند با روز عشاق یا روز والنتاین برجسته کند. در نقاط گوناگون جهان برنامه‌های مسالمت‌آمیز وسیعی توأم با رقص و آواز در چارچوب این کمپین برگزار می‌شود.

asdd 3 کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

آغاز یک حرکت
“خیزش یک میلیارد نفری” کمپینی است که با ابتکار ایو انسلر (چپ) هنرمند آمریکایی و از فعالان جنبش زنان به راه افتاد و از سال ۲۰۱۳ به این سو هر ساله به مناسبت‌های گوناگون از جمله در روز والنتاین (۱۴ فوریه) برگزار می‌شود تا اذهان عمومی را به معضل خشونت علیه زنان متوجه کند.

asdff کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

به زبان‌های مختلف
سایت رسمی این کمپین که onebillionrising.org نام دارد، به زبان‌های مختلف از جمله فارسی در دسترس است و کاربران می‌توانند از تازه‌ترین برنامه‌ها و رویدادها در سراسر جهان آگاه شوند. جزییاتی چون زمان، محل و کم و کیف برگزاری این رویدادها در نقاط مختلف دنیا به‌گونه‌ای در این سایت تنظیم شده که کاربران می‌توانند در صورت تمایل در گردهمایی‌های دلخواه خود شرکت جوید.

asdfg 3 کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

چرا یک میلیارد؟
عدد یک میلیارد در نام این کمپین از آماری می‌آید که طبق آن یک سوم زنان در سراسر جهان دست‌کم یک بار خشونت را در زندگی خود تجربه کرده‌اند. برنامه‌های این کمپین به ویژه در کشورهایی که با معضل خشونت علیه زنان دست به گریبان هستند، پررنگ‌تر است. نمایی از گردهمایی پرشمار زنان در فیلیپین در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در چارچوب فعافیت‌های این کمپین.

asas 1 کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

تلاشی بدون مرز
اعتراض به خشونت علیه زنان حد و مرز نمی‌شناسد. در مراسمی عظیم که در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در فیلیپین برگزار شد، زنان پیر و جوان و حتی کودک در کنار هم شرکت داشتند. همه‌ی آنان نواری به رنگ بنفش که رنگ فمینیسم است، به مچ خود بسته بودند و لباس‌های یک‌شکل به تن داشتند.

asss کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

خیزشی گسترده
در کشورهای اروپای شرقی نیز بحث خشونت علیه زنان جریان داشته و دارد. نمایی از گردهمایی در ورشو، پایتخت لهستان که در چارچوب کمپین “خیزش یک میلیارد نفری” برگزار شد.

asdfgg کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

برنامه در ۱۷۵ شهر آلمان
در آلمان مراسم و برنامه‌های گسترده‌ای در چارچوب این کمپین از جمله با رقص‌های خیابانی برگزار می‌شود. از طریق سایتی ویژه می‌توان درباره نقاط و برنامه‌هایی که تدارک دیده‌ شده‌اند، اطلاعات لازم را کسب کرد. ۱۷۵ نقطه در آلمان در برنامه‌های این کمپین در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ شرکت جسته‌اند. در خور توجه آنکه در مدارس آلمان هم برنامه‌هایی در این روز به منظور روشنگری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

asdgh کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

لزوم روشنگری
هلند نیز از کشورهایی است که در مدارس آن برنامه‌هایی برای اعتراض به خشونت علیه زنان در چارچوب کمپین “خیزش یک میلیارد نفری” برگزار می‌شود. این برنامه‌ها با حضور دختران و پسران انجام می‌گیرد و مانند بسیاری از نقاط جهان با رقص همراه است.

sdfgg کمپین یک میلیارد نفری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در روز ولنتاین

تلاشی پیوسته
کمپین “خیزش یک میلیارد نفری” حامیان روزافزونی دارد که با رقص و پایکوبی و اجرای برنامه‌های مبتکرانه به خشونت علیه زنان “نه” می‌گویند. تصویری دیگر از برنامه‌ی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در هلند برای پیوند دادن اعتراض به خشونت علیه زنان و روز عشاق.

گزارش از Deutsche Welle

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.