دشواری های کار یابی برای پناهجویان در سوئد

دشواری های کار یابی برای پناهجویان در سوئد

درحالی که نرخ بیکاری در جامعه سویدن کاهش یافته و بازار کار در سراسر سوئد رشد داشته است اما یافتن شغل برای پناهجویان و مهاجران تازه وارد در این کشور بسیار دشوار گزارش می شود.

به گزارش احیا نیوز به نقل از رادیو فارسی سوئد،بر اساس اعلام اداره کاریابی، بیکاری در سراسر کشور در حال کاهش است. انیکا سوندین، رئیس تحلیل و ارزیابی اداره کاریابی می‌گوید: بازار کار با قدرت در حال رشد بوده و بیکاری همچنان برای خارجی تباران در حال کاهش است. اما به گفته او بیکاری در میان متولدان داخل کشور به صورت بی‌سابقه ای کاهش یافته است.

براساس آمار جدید اداره کاریابی در ماه جنواری ٣٧٠ هزار نفر به عنوان بیکار در این اداره ثبت نام بوده‌اند. در مقایسه با ماه جنوری سال قبل ٨ هزار تن از شمار بیکاران کمتر شده است.

سطح بیکاری در تمام کشور به جز استکهلم و اپسالا کاهش یافته است. بیشترین رقم کاهش بیکاری را یولابوری داشته که از سوی دیگر همچنان دارای بیشترین شمار بیکاران در کشور است. در صد بیکاری در میان متولدان داخل کشور ٤ در صد و در میان متولدان خارج ٢١ درصد از سوی اداره کاریابی گزارش شده است.

اما چرا سطح بیکاری در میان خارجی تباران نسبت به متولدان داخل کشور ١٧ درصد بیشتر است؟ محمد که منتظر پاسخ به پرونده پناهندگی خود است اما اجازه کار دارد و نیز کار می‌کند، در پاسخ به این پرسش می‌گوید کاریابی نزد کارفرما‌های خارجی تبار برای او ساده‌تر بوده اما کار پیدا کردن با کارفرمای سوئدی تبار برای او فراهم نشده است.

عبدالله که دو سال و نیم است در سویدن زندگی می‌کند باور دارد که به دلیل تمایل و تلاش مکرر توانسته است کار پیدا کند.

انیکا سوندین از اداره کاریابی می گوید درحالی که بیکاری در حال کاهش است اما شمار افرادی که برای مدت طولانی بیکار بوده اند افزایش یافته است. او در توضیح این موضوع می‌گوید:به دلیل اینکه برنامه آماده سازی به منظور ورود به بازار کار برای مدت دوسال است بناً افراد در این جریان در حال فراگیری و یا کارآموزی هستند تا بتوانند وارد بازار کار شوند. افرادی که بیش از ١٢ ماه در اداره کاریابی به عنوان بیکار ثبت نام باشند به عنوان افرادی شامل بیکاری طولانی مدت خوانده می‌شوند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.