پناهجویان روهینگیا از عربستان اخراج خواهند شد

پناهجویان روهینگیا از عربستان اخراج خواهند شد

درحالی که صد ها هزار پناهجوی روهینگیایی در بنگلادش زندگی سخت و تاسفباری را تجربه می کنند،گروهی از پناهجویان روهینگیایی که به عربستان پناهنده شده اند در خطر اخراج قرار دارند.

پناهجویان روهینگیا در عربستان در بهترین حالت به شغل رانندگی تاکسی مشغول هستند. اما اکثر آنها کارهای دشواری همچون رفتگری، حمل بار، نجاری و سبزی فروشی انجام می دهند.

حدود ۴۰ درصد از مسلمانان میانمار که در عربستان زندگی می کنند با مشکل اقامت در این کشور روبرو هستند.

در مجموع تخمین زده می شود ۲۵۰ هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان روهینگیا در عربستان زندگی می کنند. اغلب آنها ساکن زاغه های اطراف مکه هستند. این پناهجویان در بهترین حالت به شغل رانندگی تاکسی مشغول هستند. اما اکثر آنها کارهای دشواری همچون رفتگری، حمل بار، نجاری و سبزی فروشی انجام می دهند.

این در حالی است که برخی خانواده های روهینگیا در قبال دریافت کمک مالی دختران کم سن و سال خود را به عقد مردان کهنسال و بیمار در می آورند. اکنون اما حدود ۱۰۰ هزار نفر از پناهجویان روهینگیا با مشکل اقامت در عربستان مواجه هستند.
وزارت کشور عربستان در ماه نوامبر (آبان ماه) برنامه ای را برای نظارت بر اشتغال مهاجران غیرقانونی آغاز کرد. به موجب این طرح شش ماه به مهاجران فاقد اجازه اقامت اجازه داده می شود به کشور خود بازگردند. پس از پایان این دوره شش ماهه مهاجران غیرقانونی ممکن است توسط پلیس عربستان بازداشت شوند.

این در حالی است که پناهجویان روهینگیا به دلیل سرکوب شدید اعضای این اقلیت در میانمار در عمل امکان بازگشت به این کشور را ندارند. برنامه دولت عربستان نگرانی هایی را در مورد آینده این پناهجویان فاقد اجازه اقامت قانونی پدید آورده است.

به نظر می رسد هدف دولت عربستان از مقابله با اقامت غیرقانونی مهاجران در این کشور کاهش نرخ بیکاری باشد. بنا به دستور دولت عربستان کارفرمایانی که مهاجران غیرقانونی را استخدام کنند جریمه می شوند.

شماری از اعضای اقلیت روهینگیا طی ماههای اخیر پس از آغاز سرکوبها در میانمار به عربستان رفته اند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تخمین می زند بیش از ۶۰۰ هزار نفر از اعضای اقلیت روهنگیا از تابستان تاکنون میانمار گریخته اند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.