جایزه جشنواره یوتبوری سوئد به فیلم آماتور ها رسید

جایزه جشنواره یوتبوری سوئد به فیلم آماتور ها رسید

گابریلا پیچلر، کارگردان فیلم آماتورها جایزه یک میلیون کرونی جشنواره فیلم یوتبوری سویدن را از آن خود نمود،در این جشنواره چندین فیلم از ایران و افغانستان حضور داشتند.

هفته فیلم شهر یوتبوری با معرفی برترین فیلم‌های جشنواره به پایان رسید و فیلم “آماتورها” توانست ارزشمندترین جایزه جشنواره را از آن خود کند.

در جشنواره امسال چندین فیلم از ایران و افغانستان حضور داشتند. کارگردانان فیلم “دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری” نیز مهمان شهر یوتبوری بود. مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها، در این فیلم مستند به داستان مردی می‌پردازند که خواهان بهبود رابطه ایران و آمریکاست. مریم مقدم، داستان فیلمش را اینطور توضیح می‌دهد: این فیلم درباره مردی‌ست که سه فرش با نقش روسای جمهور آمریکا بافته و با فرستادن این فرش‌ها برای رئیس جمهور آمریکا، می‌خواهد رابطه ایران و آمریکا را بهبود ببخشد.

او ادامه می‌دهد: برایم جالب بود که استقبال از یک فیلم مستند ایرانی اینقدر خوب بود. تمام بلیطها فروخته شد و سالن پر بود.

این اولین تجربه کارگردانی مریم مقدم است و او پیش از این به عنوان بازیگر شناخته شده بود. او که سابقه بازیگری در تئاترشهر یوتبوری را دارد، برای بازی در فیلم “پرده” جعفر پناهی به ایران سفر کرد و نقش‌آفرینی در این فیلم منجر به این شد که در ابتدا گذرنامه‌اش توقیف شود و چند سالی نتواند بازیگری کند. اکنون بعد از چند تجربه دیگر بازیگری در ایران، او به سراغ کارگردانی رفته است: بعد از بازیگری در چندین فیلم، تصمیم گرفتم روی فیلمنامه‌ای که با بهتاش صناعی‌ها نوشتم کار کنم و اکنون هم اولین فیلمم را کارگردانی کردم.

مریم مقدم که خودش در همین شهر یوتبوری بزرگ شده و درس خوانده، اکنون مدتی است که ساکن ایران است و هر از گاهی به سوئد سر می‌زند. او می‌گوید: اینکه کجا می‌توانم حرف موثرتری بزنم برایم مهمتر است تا اینکه کجا مبلمان و خانه‌ام قرار دارد.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.