فیلم سینما پامیر در استکهلم به نمایش در می آید

فیلم سینما پامیر در استکهلم به نمایش در می آید

فیلم ساز سوئدی افغانستان را کشور زیبا با مردم مهربان و سخاوتمند توصیف کرده و گفته است،من عاشق افغانستان و مردمش هستم،این فیلم ساز زندگی روزه مره مردم افغانستان را به تصویر کشیده است.

فیلم “سینما پامیر” ساخته فیلم ساز سوئدی، مارتین فون کروگ، به زندگی روزمره در کابل می‌پردازد. کارگردان این فیلم در گفتگو با بخش فارسی|دری رادیو سوئد درباره جریان ساخت فیلم‌اش توضیح داد.

5678 e1517527996327 فیلم سینما پامیر در استکهلم به نمایش در می آید

مارتین فون کروگ

مارتین فون کروگ، عکاس سوئدی است که پس از سالها کار در افغانستان، به تازگی ساخت فیلمی درباره زندگی در این کشور را به پایان رسانده است. این فیلم که سینما پامیر نام دارد، به زندگی روزمره مردم ساکن پایتخت افغانستان و رابطه انها با این سینما می‌پردازد.

ناآرامی و جنگ در افغانستان باعث شده است که تصویر این کشور در سینما و رسانه‌ها با انفجار و خون همراه باشد. اما در فیلم “سینما پامیر”، فیلمساز به سراغ زندگی مردم عادی رفته که گِرد مقوله فیلم و سینما کنار هم آمده‌اند. او سینما را جایی می‌داند که برای همه مردم دنیا یک معنی را می‌دهد، جایی است که برای لحظاتی از روزمرگی فاصله می‌گیریم و خودمان را به تصاویر می‌سپاریم: قوت فیلم در این است که نقطه مشترکی بین بینندگان فیلم و افرادی که در حالت عادی هیچ نقطه مشترکی با آنها ندارند پیدا می‌کند.

او افغانستان را کشوری زیبا با مردمی سخاوتمند و مهربان توصیف می‌کند، اما همزمان شرایط زندگی در این کشور را دشوار و سخت می‌داند: من عاشق افغانستان و مردمش هستم. اما همزمان زندگی در این کشور دشوار است و هیچ چیز به درستی کار نمی‌کند.

کارگردان فیلم سینما پامیر معتقد است که اخبار و تصاویر افغانستان همیشه معطوف به خشونت در این جامعه است و روزمره مردم زیاد به تصویر کشیده نمی‌شود: زندگی در افغانستان بیشتر از موضوعاتی است که در رسانه‌ها دیده می‌شود. دوربین‌های فیلمبرداری زندگی روزمره مردم و دشواری‌های زندگی در یک کشور جنگ‌زده را نشان نمی‌دهند. من سعی کرده‌ام تا در این فیلم، به این بخش بپردازم.

او امیدوار است که مردم افغانستان هم فیلم او را ببینند و نقد کنند: دوست دارم نظر افغان‌ها را درباره فیلم بدانم. چرا که متوجهم که فیلمسازی درباره کشوری که در آن بزرگ نشده‌ام می‌تواند حساس باشد.

فیلم “سینما پامیر” در جشنواره تمپو در استکهلم و در تاریخ هفتم مارس برای اولین بار به نمایش در می‌آید.

پایه و اساس کار ما در رادیوی سویدن خبرنگاری معتبر و بی طرفانه است. رادیوی سویدن یک رسانه غیر وابسته از نظر سیاسی، مذهبی و اقتصادی است که درجهت منافع هیچ نهاد عامه ویا فرد مستقل فعالیت نمی‌کند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.