هیئت شورای امنیت سازمان ملل به کابل رسید

هیئت شورای امنیت سازمان ملل به کابل رسید

منابع خبری از ورود هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد به شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند،رئیس شورای امنیت سازمان ملل و سفیر آمریکا در سازمان ملل در این هیئت حضور دارند.

منابع می گویند که قرار است این هیئت شکایت های افغانستان را که در شورای امنیت سازمان ملل متحد ثبت شده اند، از نزدیک بررسی کنند.

منابع در حکومت می گویند که محور گفت و گوهای این هیئت با مقام های افغانستان، مشکلات منطقه یی به ویژه چگونگی مبارزه با هراس افگنی است.

نماینده کازاخستان، رییس دوره یی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش از این گفته است که سازمان ملل متحد توقع دارد که افغانستان به تهدیدهای هراس‌افگنی، قاچاق مواد مخدر و جرم‌های سازمان یافته رسیده گی کند و زمینه را برای گسترش تجارت منطقه‌یی فراهم کند.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نماینده گان و آگاهان سیاسی، هرچند از سفر این هیئت استقبال می‏کنند اما تأکید دارند که باید نهادهای جهانی به ویژه سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان، در راستای محو هراس افگنی که به گفتۀ آنان منبع آن در پاکستان است، گام های عملی بردارند.

فکوری بهشتی، عضو مجلس نماینده گان در این باره اظهار داشت: «چنانچه سازمان ملل متحد بتواند این همکاری های منطقه یی را در افغانستان به وجود بیاورد که ما بتوانیم در آینده به صلح دایمی دست پیدا کنیم.»

صالح محمد صالح، عضو دیگر مجلس نماینده گان نیز تصریح کرد: «شورای امنیت، مسؤولیت دارد قضایا را بررسی کند. آن ها آمده اند که درست تحقیق کنند و یک راه حل پیدا کنند.»

پیش از این، افغانستان دو بار به این شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده است؛ بار نخست، در بارۀ حمله های موشکی پاکستان بر بخش های مرزی افغانستان و بار دیگر در بارۀ پناه دادن پاکستان به گروه های هراس افگن که در برابر دولت افغانستان و هم پیمانانش می جنگند.

قرار است این هیئت پس از ارزیابی های شان از افغانستان، این شکایت ها را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به بررسی بگیرند.

طلوع

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.