زنان عربستان به صورت رسمی وارد ورزشگاه ها می شوند

زنان عربستان به صورت رسمی وارد ورزشگاه ها می شوند

ورود زنان عربستان به ورزشگاه های این کشور به صورت رسمی آغاز خواهدشد،حضور زنان عربستان در ورزشگاه ها مورد توجه بسیاری از رسانه های جهان قرار گرفته زیرا پیش از این زنان در این کشور با محدودیت های فراوان رو برو بودند.

عربستان سعودی در چارچوب اصلاحات ماه‌های گذشته، در سه ورزشگاه را به صورت رسمی به روی زنان باز می‌کند. این درحالی است که ممنوعیت حضور تماشاگران زن در ورزشگا‌ه‌های ایران علی‌رغم تقاضاهای جامعه مدنی به قوت خود باقی است.
یاض اعلام کرد که برای اولین بار در روز جمعه (۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی) در ورزشگاه‌ها به صورت عمومی برای زنان باز می‌شوند تا به تماشای فوتبال بنشینند.

به گزارش سایت آلمانی “اشپیگل آنلاین” ، اولین مسابقه با حضور زنان در پایتخت عربستان سعودی – ریاض – برگزار خواهد شد، مسابقه دوم در جده و سومین بازی در شهر دمام.

به نقل از بیانیه‌ای که وزارت اطلاع‌رسانی عربستان ۸ ژانویه منتشر کرده، اولین مسابقه‌ای که به زنان عربستانی اجازه داده می‌شود به همراه خانواده در ورزشگاه ببینند، مسابقه روز جمعه الاهلی مقابل البتین است. روز شنبه زنان می‌توانند برای تماشای یک بازی دیگر در ورزشگاه جده حاضر شوند و مسابقه بعدی که می‌توانند از نزدیک تماشا کنند ۱۸ ژانویه خواهد بود.

عربستان”چشم‌انداز ۲۰۳۰”

این تصمیم بخشی از برنامه‌های اصلاحی است که به نام “چشم‌انداز ۲۰۳۰” معروف شده است و به ابتکار محمد ‌بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان در حال اجرا است. این برنامه‌ها یک رشته تغییرات اقتصادی و اجتماعی را شامل می‌شود که به گفته مسئولان سعودی، هدف آنها مدرنیزه کردن جامعه جوان عربستان است.

محمد‌ بن سلمان اخیراً در یک سخنرانی گفته بود که نیمی از جمعیت ۳۲ میلیونی کشورش زیر ۲۵ سال است و با توجه به کاهش درآمدهای نفتی در آینده این اصلاحات ضروری به نظر می‌رسند.

در قالب طرحی آزمایشی در سپتامبر ۲۰۱۷ به صدها زن عربستانی اجازه داده شد که در ورزشگاه ریاض جشنی را به مناسبت روز ملی عربستان تماشا کنند. بخش مخصوصی در این ورزشگاه برای زنان و خانواده‌ها در نظر گرفته شده بود که ورود مردان تنها به این بخش ممنوع بود.

در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۱۷ نیز ممنوعیت رانندگی برای زنان در عربستان به فرمان ملک سلمان، پادشاه این کشور لغو شد. قرار است که زنان سعودی از ماه ژوئن ۲۰۱۸ با اخذ گواهینامه اجازه رانندگی در خیابان‌های این کشور را داشته باشند. اغلب تشکل‌های بین‌المللی زنان از تصمیمات جدید مسئولان عربستان ابراز خشنودی کرده‌اند.

5677 2 زنان عربستان به صورت رسمی وارد ورزشگاه ها می شوند

در عربستان سعودی محدودیت‌های متفاوتی برای زنان در عرصه اجتماعی وجود دارد که از این میان می‌توان به محدودیت در زمینه تحصیل و مسافرت اشاره کرد.

هم‌زمان با شروع اصلاحات در امور زنان در عربستان، در سپتامبر ۲۰۱۷ تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در مسابقه ای در تهران، در حالی به مصاف هم رفتند که بحث حضور تماشاچیان زن، محور اصلی بحث‌ها پیرامون آن مسابقه بود.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.