آشنایی با کمون های سوئد

آشنایی با کمون های سوئد

کمون چیست ؟ چندین معنی برای این واژه تعریف شده است، ۱- کمون یعنی سازمان زندگی و کار جمعی که در آن افراد دارایی خصوصی نداشته و به طور یکسان از حاصل کار جمعی برخوردار می شوند.۲ -کمون از تقسیمات استانی در برخی کشورهای اروپائی است، ازجمله کشور سوئد در این کشورها معمولاً هر شهر یا حتی کلانشهر کمون نامیده می‌شود.

567777 1 e1512689490491 آشنایی با کمون های سوئد

کمون های سوئد؛ کمون شما این چنین اداره می شود

تمام کسانی که در سوئد زندگی می کنند، ساکن یک کمون هستند. ۲۹۰ کمون در کشور وجود دارد. در سوئد کمون ها خود درمورد میزان مالیاتی که ساکنان باید پرداخت کنند و همچنین نحوه مصرف آنها تصمیم می گیرند. این امر خودمختاری کمون ها نامیده می شود.

یک کمیته (nämnd) از گروهی از سیاستمداران تشکیل می شود که در زمینه های بخصوصی در کمون تصمیم می گیرند، برای نمونه درمورد مدارس. نمونه ای از زمینه های دیگر کودکیاری، مراقبت از سالمندان، خدمات اجتماعی، ترافیک، محیط زیست، اوقات فراغت و فرهنگ است. سیاستمداران عضو کمیته ها معمولا سیاستمداران اوقات آزاد هستند. منظور این است که کار آنها در کمیته به موازات اشتغال یا تحصیل آنها انجام می شود. هر کمیته دارای بودجه متفاوتی ست. میزان این بودجه باتوجه به زمینه ای که در آن تصمیم گیری می کنند، تعیین می شود. هر کمیته دارای یک بخش اداری ست. در این ادارات، کارمندانی برای برنامه ریزی و اجرای تصمیمات سیاستمداران کار می کنند.

کمون ها، معمولن پاسخگوی مسائل جاری و روزمره ی زندگی ساکنان خود هستند.

در زیر می توانید برخی از زمینه هایی را که کمون ها مسئولیت آنها را دارند، بخوانید:
کودک یاری

کودک یاری، نام مشترکی برای فعالیت های آموزشی برای کودکان خردسال است. محدوده کودکیاری، برای نمونه مهدکودک ها، مهدکودک های خانوادگی و خانه های اوقات فراغت را دربر می گیرد.

شما که کار یا تحصیل می کنید یا جویای کار هستید حق دارید که فرزندتان را در منطقه زندگی تان به مهدکودک بفرستید. مهدکودک برای کودکان یک تا پنج ساله است.

11222 e1512688489768 آشنایی با کمون های سوئد

تمام کودکان در سوئد حق دارند وقتی که ۶ سالگی را تمام می کنند به کلاس آمادگی بروند.

مدارس ابتدایی

در تمام کمون ها، مدارس ابتدایی کمونی برای کودکان شش تا شانزده ساله وجود دارد. مدارس مستقل و مدارس کاملاً خصوصی نیز می تواند وجود داشته باشد. کسی که به مدرسه خصوصی می رود باید شهریه بپردازد. مخارج مدارس دولتی و مستقل از پول مالیات مردم پرداخت می شود. هر کودکی با رسیدن به سن شش سال تمام، می تواند جایی در کلاس آمادگی به دست بیاورد. شما می توانید انتخاب کنید که فرزندتان به کلاس آمادگی برود یا نه. اغلب کودکان در سوئد به کلاس آمادگی می روند. سالی که کودکان به سن هفت سالگی تمام می رسند باید به مدرسه بروند که به آن تحصیل اجباری گفته می شود. دوره ابتدایی، چه در مدارس دولتی و چه مدارس آزاد، رایگان است. مدارسی را که در کمون شما قرار دارند می توانید در وبسایت کمون ببینید.

مراقبت از سالمندان

افراد سالمند اغلب برای انجام کارهای روزانه خود به کمک نیاز دارند. برپایه قوانین سوئد، سالمندان حق دارند که از کمک و پشتیبانی جامعه برخوردار شوند.

بسیاری از سالمندان ترجیح می دهند که در خانه های خود زندگی کنند. کمون می تواند کمک های لازم در زمینه درمان و خدمات خانگی را دراختیار آنها بگذارد تا آنها بتوانند در خانه خود بمانند و به آن خدمات خانگی گفته می شود. همچنین می توان وسایل کمکی و لوازم دیگری که زندگی در خانه خود را آسان تر می سازد، دریافت کرد، مانند رونده (واکر، rullator)، کابین حمام بزرگ تر و آستانه های کوتاه تر اتاق ها.

درصورت ممکن نبودن ادامه زندگی در خانه شخصی، می توان به یکی از خانه های سالمندان نقل مکان کرد. انواع مختلف خانه های کمونی سالمندان وجود دارد و سالمندان می توانند در آپارتمان های شخصی خود در آنجا زندگی کنند. دراین خانه ها، کارکنانی برای درمان و خدماتی مانند دادن غذا و نظافت به سالمدان کمک می کنند.

3444 آشنایی با کمون های سوئد

مراقبت از سالمندان

اداره خدمات اجتماعی/دفتر امور اجتماعی

مانند تمام جاهای دیگر دنیا در سوئد نیز والدین باید مسئولیت کودکان و نوجوانان خود را به عهده بگیرند. اما اگر این مسئولیت به خوبی انجام نشود، اداره خدمات اجتماعی در کمون بیشرین مسئولیت را دارد. اداره خدمات اجتماعی به کودکان و خانواده هایی که درگیر مشکلاتی هستند کمک می کند. این می تواند به خانواده هایی مربوط شود که به اندازه کافی پول ندارند. همچنین می تواند به کسانی مربوط شود که جایی برای زندگی ندارند. یا افرادی که مشکل مواد مخدر و الکل دارند. یا زنانی که کتک خورده و تهدید شده اند. کمک اداره خدمات اجتماعی می تواند به صورت گفتگو، برگزاری دوره آموزشی برای والدین، تعیین فرد رابط برای جوانان یا همه خانواده باشد. فرد رابط مانند یک دوست یا خویشاوند است که می توان با او صحبت کرد و مشغولیت های خوبی همراه او انجام داد. اگر گزارشی دریافت شود که با یک کودک در خانه بدرفتاری می شود، اداره خدمات اجتماعی باید تحقیقاتی در این مورد انجام دهد.

اگر برای آن کودک مشکلات بسیار بزرگی وجود داشته باشد، اداره خدمات اجتماعی می تواند تصمیم بگیرد که کودک را از نزد والدینش به خانه دیگری منتقل کند. در دفاتر اموراجتماعی می توانید این خدمات را دریافت کنید:

مشاوره و کمک برای نوجوانان و خانواده های دارای فرزند.
مشاوره و کمک برای کسانی که مشکل اعتیاد دارند.
مشاوره و کمک برای کار و تحصیل.
کمک هزینه گذران رندگی.
کمک هزینه گذران رندگی

کمک هزینه گذران زندگی حمایت مالی نیز نامیده می شود. به آن اغلب کمک هزینه اجتماعی (socialbidrag) نیز می گویند. این کمکی ست برای کسانی که پولی ندارند. اگر کسی که کمک هزینه گذران زندگی درخواست می کند و قادر به کار کردن باشد، باید همزمان کار نیز جستجو کند. آن فرد باید در فعالیت های دیگری که اداره خدمات اجتماعی ترتیب می دهد نیز شرکت کند. اگر کسی در فعالیت هایی که اداره خدمات اجتماعی ترتیب می دهد، شرکت نکند، ممکن است پاسخ منفی دریافت کرده و پولی به او داده نشود. کسی که پولی در بانک یا وسیله پر ارزشی مانند اتومیبل داشته باشد معمولا حق دریافت پول از اداره خدمات اجتماعی را ندارد.

کمک هزینه گذران زندگی به دو بخش تقسیم می شود: یک بخش (مبلغ استاندارد سراسری) که توسط دولت تعیین می شود و در سراسر کشور یکسان است. بخش دیگر مخارج هر فرد را تأمین می کند.

اوقات فراغت و فرهنگ

در زمینه اوقات فراغت و فرهنگ، کمون های سوئد خدمات مختلفی ارائه می کنند. کمون ها کتابخانه دارند و در آنجا می توان بطور رایگان کتاب به امانت گرفت. کمون ها ممکن است مدارس فرهنگی داشته باشند که کودکان و نوجوانان می توانند با پرداخت هزینه کمی، نواختن آلات مختلف موسیقی، نقاشی یا اجرای تئاتر را یاد بگیرند. کمونها اغلب به انجمن ها نیز کمک مالی کنند.

3434 e1512688917547 آشنایی با کمون های سوئد

 

همه کمون های سوئد برای ساکنان خود کتابخانه دارند. بزرگ ترین کتابخانه اغلب در مرکز شهر قرار دارد و کتابخانه شهر نامیده می شود.

در کمون های بزرگ معمولاً کتابخانه های کوچکی نیز در بخش های مختلف آن وجود دارد. در کتابخانه ها می توانید کتاب به امانت بگیرید، روزنامه ها را مطالعه کنید، به موسیقی گوش بدهید و از کامپیوتر استفاده کنید. در آنجا کتاب ها و روزنامه هایی به زبان های زیاد دیگری نیز وجود دارد. برخی از کتابخانه ها دارای برنامه تمرین زبان و انجام تکالیف درسی نیز هستند.

شما می توانید کتاب، روزنامه و صفحه یا دیسک (سی دی) را رایگان به امانت بگیرید. برای این کار شما به یک کارت کتابخانه (کارت امانت یا lånekort) احتیاج دارید. این کارت را می توانید از هر کتابخانه ای دریافت کنید.

کمیته حمایت از مصرف کنندگان

در اغلب کمون ها معمولاً یک کمیته حمایت از مصرف کنندگان وجود دارد. اگر کالائی خریده اید که نقصی در آن است یا ناراضی هستید می توانید در این کمیته ها کمک دریافت کنید. این کمیته ها از حقوق و وظایفی که شما به عنوان یک مصرف کننده دارید، بااطلاع هستند و می دانند که چگونه می توانید کالایی را که نقصی در آن است پس بدهید.

تماس با ادارات

در سوئد شیوه های مختلفی برای تماس با ادارات وجود دارد. اگر پرسش های ساده ای دارید بهتر است از سایت اداره مربوطه در اینرنت استفاده کنید. این ادارات معمولا اطلاعاتی را به زبان های مختلف ارائه می دهند. صندوق بیمه برای نمونه به ۲۲ زبان ازجمله عربی، سومالیایی، فارسی و کردی سورانی اطلاعات دراختیار مراجعه کنندگان می گذارد. شما می توانید به دفتر هر یک از ادارات نیز مراجعه کنید. ورود به این دفاتر برای همه آزاد است.

حق داشتن مترجم

اگر شما سوئدی بلد نیستید حق دارید یک مترجم داشته باشید. برای مراجعه به اداره کاریابی، صندوق بیمه، اداره خدمات اجتماعی و بیمارستان حق دارید از مترجم استفاده کنید. هنگامی که وقت ملاقات می گیرید باید بگوئید که به مترجم نیاز دارید.

54545 3 e1512689037425 آشنایی با کمون های سوئد

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.