شکایت از ۳ کشور عضو اتحادیه اروپا

شکایت از ۳ کشور عضو اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از ۳ کشور جمهوری چک,مجارستان و لهستان به دادگستری اروپا شکایت کرد،دلیل این شکایت عدم پذیرش پناهجویان از سوی این سه کشور عنوان شده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد که هر یک از کشورهای این اتحادیه باید سالانه در مجموع ۱۲۰ هزار پناهجو بپذیرد. مجارستان، جمهوری چک و لهستان از این مصوبه سر باز زده‌اند و هر سه کشور روی هم ۱۲ پناهجو پذیرفته‌اند.
کمیسیون اتحادیه اروپا از سه کشور مجارستان، جمهوری چک و لهستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرده است. به گزارش خبرگزاری آلمان کمیسیون اتحادیه اروپا بر این نظر است که این سه کشور خلاف مصوبه اتحادیه اروپا، نمی‌خواهند پناهجویی را از ایتالیا و یونان که دو مرکز اولیه ورود پناهجویان هستند، بپذیرند و به کشور خود راه دهند.

دیمیتریس آوراموپولیس، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا، در این باره گفت: «من تلاش زیادی کردم این سه عضو اتحادیه اروپا را متقاعد سازم کمی همبستگی نشان دهند، اما متاسفانه تاکنون یک چنین همبستگی را نمی‌توان مشاهده کرد.»
کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه ژوئن نیز علیه سه کشور مجارستان، جمهوری چک و لهستان به خاطر نقض مصوبات اتحادیه اروپا در ارتباط با پناهجویان اعتراض کرده بود. این اقدام کمیسیون اتحادیه اروپا بی‌نتیجه ماند و همین دلیلی بود برای شکایت این کمیسیون به دیوان دادگستری اروپا.

نظر دیوان دادگستری اروپا می‌تواند به جریمه مالی برای کشورهای خاطی منجر شود.
اقدامی برای کاستن فشار بر ایتالیا و یونان
مبنای اصلی اختلاف میان کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ بود. در این سال اتحادیه اروپا تصویب کرد که هر یک از کشورهای اتحادیه باید در سال در مجموع ۱۲۰ هزار پناهجو را بپذیرند.
قرار بود این اقدام فشار بر کشورهایی چون ایتالیا و یونان که آن زمان مبدا اصلی ورود پناهجویان بودند را کاهش دهد. این دو کشور مهم‌ترین کشورها برای پذیرش پناهجویانی بودند که در قایق‌های غیرمطمئن خود را به سواحل اروپا می‌رسانند.

33322 e1512685873393 شکایت از 3 کشور عضو اتحادیه اروپا

دیمیتریس آوراموپولیس، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا

مجارستان و لهستان دو کشوری هستند که تاکنون هیچ پناهجویی را بر مبنای قوانین اروپایی نپذیرفته‌اند. جمهوری چک نیز تنها ۱۲ پناهجو را در زمین خود جای داده است.
​​​​​​​
ایتالیا، یونان، آلمان و برخی دیگر کشورها خواستار همبستگی و تقسیم عادلانه پناهجویان هستند. اما لهستان، مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک، اتریش و برخی دیگر کشورها با دیدی بسیار انتقادی به تقسیم پناهجویان می‌نگرند.
تصمیم‌های آینده
اتحادیه اروپا مایل است تا ماه ژوئن ۲۰۱۸ بحران پناهجویان را حل کند. تا آن موقع باید سران دولت‌ها و حکومت‌ها تصمیم بگیرند دعواهایی که اتحادیه اروپا را در ارتباط با پناهجویان به دو پاره شرقی و غربی تقسیم کرده، خاتمه پیدا کند.
قرار است قبل از این تصمیم‌گیری در ماه مه سال آینده میلادی (۲۰۱۸) گفت‌وگوها درباره “موازین دوبلین” در شورای وزیران و پارلمان اتحادیه اروپا آغاز شود.
طبق “موازین دوبلین”، نخستین کشوری که یک پناهجو به آن وارد می‌شود، باید به درخواست پناهندگی آن پناهجو رسیدگی کند. یونان و ایتالیا که با ورود شمار زیادی از پناهجویان به خاک خود مواجه هستند، مایلند که این قاعده تغییر کند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.