گروهی از پناهجویان افغان از آلمان اخراج شدند

گروهی از پناهجویان افغان از آلمان اخراج شدند

منابع خبری از اخراج شماری از پناهجویان افغان از آلمان خبر دادند،قبل از پرواز هواپیمای حامل پناهجویان صد ها تن در فرودگاه فرانکفورت علیه اخراج اجباری پناهنده گان افغان دست به اعتراض زدند.

به نقل از سایت دویچه وله، گروهی از پناهجویان افغان در یک پرواز از میدان هوایی فرانکفورت شام امروز (چهارشنبه) به کابل فرستاده شد. بخش عمده این پناهجویان از ایالت های بایرن و هسن این کشور آورده شده بودند.
طیاره حامل یک گروهی از پناهجویان افغان به ساعت هفت بجه امشب (چهارشنبه) از میدان هوایی فرانکفورت به سوی کابل پرواز کرد. گفته می شود که در این دور اخراج پناهجویان رد شده، ۲۷ تن حضور داشتند.
ساعاتی پیش از پرواز تیاره حامل پناهجویان، از ۴۰۰ تا ۵۰۰ معترض در میدان هوایی فرانکفورت گردهم آمده دست به اعتراض زدند. آنان از حکومت آلمان می خواستند که هرچه زودتر روند اخراج پناهجویان را متوقف کند.
اخراج با وجود انتقادها
پیش از این که این اخراج صورت بگیرد، اولا یلپکه، نماینده حزب چپ‌ها در پارلمان فدرال آلمان گفت که ارتکاب جرم توسط یک شخص نباید معیاری برای اخراج او به جنگ و ترور باشد. او افزود که اخراج مردم به مناطق جنگی نه از منظر حقوق جزا یک مجازات موجه است و نه از منظر حقوق بشر.
همچنین نماینده حزب سبزها در پارلمان، لوئیزه امتسبرگ گفته است که وضعیت امنیتی افغانستان در ۱۲ ماه اخیر شدیداَ بدتر شده است. به این دلیل او از حکومت فدرال آلمان خواسته است که اخراج‌ها به این کشور را متوقف کرده و گزارشی جدید از وضعیت افغانستان ارائه دهد.
رویکرد متناقض با وضعیت افغانستان
سازمان «پرو ازول» همانند انتقادی که در موارد اخراج های گذشته می کرد، این بار نیز گفت که اخراج پناهجویان به افغانستان مبتنی بر «حدس و گمان بی‌اساس» صورت می‌گیرد که این می‌تواند «حیات انسان را به مخاطره اندازد». این سازمان علاوه کرده که گذشته از این، تا هنوز بررسی وضعیت افغانستان از جانب وزارت خارجه آلمان ارائه نشده است.
«پرو ازول» افزوده که این اقدام حکومت آلمان «به هیچ صورت با وضعیت رو به وخامت» افغانستان مطابقت ندارد. این سازمان از وزیران داخله ایالت‌ها خواسته است که در اجلاس پیش روی شان مجدداَ براساس واقعیت‌ها روی این موضوع بحث کنند و اخراج به افغانستان را متوقف سازند.
علاوه بر این انتقادها، روزنامه های محلی آلمان پیش از این گزارش داده بودند که بسیاری از پیلوت ها از پرواز دادن هواپیماهای حامل پناهجویان اخراجی خودداری می کنند.
براساس معلوماتی که حکومت آلمان فدرال به درخواست حزب چپ ارائه کرده است، ۲۲۲ پرواز پناهجویان اخراجی توسط پیلوت‌هایی متوقف شده است که نخواسته اند در اخراج مناقشه برانگیز پناهجویان به افغانستان سهم بگیرند.
ناپدید شدن پیش از اخراج
یکی از مشکلات ادارات آلمانی در اجرای اخراج پناهجویان، ناپدید شدن آنهاست. قبلاَ وزارت داخله ایالت بایرن به روزنامه “ولت ام زونتگ” گفته است که “برای اخراج گروهی به افغانستان تنها این ایالت۵۰ پناهجوی پذیرفته نشده را در هر پرواز تعیین می کند”، اما در روز پرواز “از این گروه بزرگ به طور منظم پنج تن و در برخی موارد بیشتر و یا کم تر از آن باقی می ماند که ما می توانیم آنان را اخراج کنیم”.
براساس آمار عفو بین الملل از ماه اکتوبر ۲۰۱۶ تاکنون ۱۳۲ تن از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی شان رد شده بود، از آلمان اخراج شده اند. این سازمان روز جمعه در برلین اعلام کرده که اخراج به افغانستان با توجه به وضعیت فعلی امنیتی این کشور نقض قوانین بین المللی وغیر مسئولانه است.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.