دیمزیر بر ادامه اخراج پناهجویان افغان تاکید کرد

دیمزیر بر ادامه اخراج پناهجویان افغان تاکید کرد

توماس دیمیزیر وزیر کشور آلمان گفته است که روند اخراج پناهجویان افغان باید ادامه یابد، وی هم چنین برخی از پناهجویان افغان را مجرم خوانده است.

به گفته وزیر کشور آلمان، آن دسته از پناهجویان افغان که مرتکب جرم شده‌اند، برای آلمان خطرناک هستند یا هویتشان را مخفی نگه‌می‌دارند، اخراج می‌شوند. سازمان‌های حقوق بشری و برخی سیاستمداران با این تصمیم دولت آلمان مخالف‌اند.
وز چهارشنبه (۶ دسامبر / ۱۵ آذر) توماس دمزیر که تا تشکیل دولت جدید آلمان سرپرستی وزارت کشور را به‌عهده دارد تاکید کرد که روند اخراج پناهجویان افغان به شکلی که تاکنون بوده، ادامه خواهد یافت. به این ترتیب پناهجویان افغان که جرمی مرتکب شده باشند، برای آلمان خطری جدی به‌شمار بروند یا از همکاری با ادارات مسوول برای تشخیص هویتشان سر باز زنند، به افغانستان بازگردانده می‌شوند.
آخرین اخراج دسته‌جمعی پناهجویان افغان در ماه اکتبر صورت گرفت. آن زمان وزارت کشور آلمان اعلام کرد که ۱۱ تن از ۱۴ پناهجوی اخراجی مرتکب جرم شده‌اند.
رار است که روز چهارشنبه نیز یک هواپیمای حامل پناهجویان اخراجی از فرانکفورت آلمان به افغانستان پرواز کند.
روز سه‌شنبه گروه‌های پشتیبان پناهجویان گفته بودند، در روزهای آتی ۲۰ پناهجوی افغان اخراج می‌شوند که چند تن از آنان در تعاریف سه گروه یادشده نمی‌گنجند.
مقامات افغانستان نیز ورود هواپیمای حامل پناهجویان در ساعات نخستین روز پنجشنبه به کابل را تایید کردند اما گفتند که از هویت اخراج‌شدگان اطلاعی ندارند.
انتقاد از جوانب گوناگون
سازما‌ن‌های حقوق بشری، گروه‌های مدافع پناهجویان، احزاب سبز و چپ آلمان با اخراج پناهجویان افغان از این کشور مخالف‌اند. برخی از آنها بر این اعتقادند که ارتکاب جرم نباید معیاری برای فرستادن یک پناهجو به منطقه‌ای بحران‌زده باشد، برخی نیز به وخامت اوضاع امنیتی افغانستان اشاره می‌کنند که در ۱۲ ماه گذشتهَ بدتر شده است.
گفته می‌شود که شمار حمله‌های مسلحانه در افغانستان در نیمه نخست سال جاری میلادی بیش از ۵۰۰۰ مورد بوده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در گفت‌وگو با مجله آلمانی “اشترن” از اخراج پناهجویان افغان انتقاد کرد. او ضمن بیان اینکه جوانان افغان به دلیل نبود چشم‌انداز و عدم امنیت در کشورشان راهی اروپا می‌شوند، خطاب به دولت آلمان گفت: «آنها را دوباره به خطرنیندازید».
از دسامبر سال گذشته تا کنون ۱۲۸ پناهجوی افغان که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده بود از آلمان اخراج شده‌اند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.