گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد گزارش داده که از ۱۹ تا ۲۵ ماه نوامبر نزدیک به ۱۴ هزار مهاجر بدون مدرک افغان از ایران وارد افغانستان شده اند،برخی گزارش ها از اخراج گروهی مهاجران افغان از ایران حکایت دارند.

به گزارش دویچه وله: بازگشت مهاجران بی اسناد افغان از ایران به شدت افزایش یافته و ولایت های هرات و نیمروز شاهد عودت و اخراج هزاران مهاجر افغان از ایران هستند. شعیب تنها خبرنگار دویچه وله به مرز رفته و این گزارش تصویری را تهیه کرده است.

1234 2 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

هوا به شدت سرد و پخبندان است، اما بازگشت و اخراج توده وار مهاجران ثبت نشده افغان از ایران متوقف نمی شود

1233 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد گزارش داده که از ۱۹ تا ۲۵ ماه نوامبر نزدیک به ۱۴ هزار مهاجر بدون مدرک افغان از ایران وارد افغانستان شده اند.

1235 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

“آی او ام” گفته از این میان نزدیک به پنج و نیم هزار نفرشان که اکثرا مردان مجرد بوده اند، از ایران با اعمال فشار اخراج شده اند.

12376 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

براساس گزارش این سازمان از مجموع مهاجرانی که از مرز ایران در جریان پنج روز بررسی شده در ماه نوامبر وارد هرات و نیمروز شده اند، ۱۱ درصدشان خانواده ها بوده اند.

1261 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد گفته است که در میان اخراج شدگان از ایران کودکان و زنان بدون همراه نیز شامل هستند.

2123 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

“آی او ام” گفته که در میان این اخراج شدگان از ایران ۱۲۷ نوجوان پایین تر از سن قانونی ۱۸ سال نیز بوده اند.

43234 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

همچنان از اخراج افراد کهنسال بودن همراه و سرپرست نیز در میان مهاجران اخراج شده از ایران خبر داده شده است.

1232 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

در گزارش سازمان ملل همچنان گفته شده که ایران دست کم ۸۰ مهاجر بدون مدرکی را اخراج کرده که واقعا مریض بوده اند و به خدمات درمانی ضرورت داشته اند.

543 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

برخی از مهاجران اخراج شده ادعا می کنند که نیروهای نظامی ایران با آنان برخورد غیرانسانی کرده اند. این جوان در هوای سرد و یخبندان، پس از بازداشتش با این وضع از ایران اخراج شده است.

8765 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

برخی از آنان نیز مانند این مرد ادعا دارند که از سوی نظامیان ایران زندانی گردیده و به شدت لت و کوب شده اند. این مرد زخم های پاهایش را نشان داده و گفت نیروهای امنیتی ایران او را به خاطر همراه نداشتن اسناد لت و کوب کرده اند.

0987 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

مقامات ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان در هرات و نیمروز از بازگشت و اخراج گروهی مهاجران افغان از ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان کمک های بیشتر برای آنان از سوی سازمان های بین المللی شده اند.

76544 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

آژانس مهاجرت سازمان ملل گفته که از مجموع مهاجران بدون مدرکی که از ایران بازگشته و یا اخراج شده اند، فقط به پنج درصدشان امدادرسانی کرده و تلاش می کند میزان این کمک دهی را بالا ببرد.

4322 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

ایران، افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد موافقتنامه سه جانبه ای دارند که جوانب را به رعایت مفادش مستلزم می سازد. این توافقنامه تاکید می کند: «بازگشت باید دواطلبانه، عزتمند و مرحله وار باشد و عودت کنندگان باید شامل برنامه های اولویت ملی و برنامه های همبستگی ملی گردند تا از بابت سرپناه، معیشت، اشتغال و دسترسی به خدمات اولیه تشویش نداشته باشند.»

121222 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

اما مهاجران افغان می گویند کشورهای میزبان همواره از آنان به عنوان عامل فشار سیاسی استفاده می کند. آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد نیز در گزارش اخیرش گفته: «این نرخ بازگشت مهاجران بدون مدرک، تحت تاثیر تعدادی عوامل سیاسی، امنیتی و دیگر عوامل، هم در افغانستان و هم در کشورهای همسایه اش می باشد که میزبان مهاجران هستند.»

6543 1 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

این روزها با وصف سردی هوا، مناطق مرزی اسلام قلعه در هرات و میلک در نیمروز شاهد ورود توده وار مهاجران ثبت نشده افغان هستند، اما برعکس موج بازگشتی که از سال گذشته در پاکستان آغاز شده بود، به خاطر روند ثبت نام مهاجران افغان در آن کشور بسیار کم شده است.

654444 گزارش تصویری: اخراج مهاجران افغان از ایران

اخیرا سر قنسول ایران در هرات به خبرنگار دویچه وله گفته که کشورش سیاست سختگیرانه ای در قبال مهاجران افغان پیش نگرفته و فقط تلاش می کند “حضور اتباع در ایران را قانونمند سازد”.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.