ریز علی خواجوی دهقان فداکار در تبریز در گذشت

ریز علی خواجوی دهقان فداکار در تبریز در گذشت

ریزعلی خواجوی دهقان فداکار به دلیل مشکلات ریوی در سن ۸۷ سالگی عصر روز یکشنبه ۱۱ آذرماه ۹۶ در بیمارستان امام رضای ع تبریز درگذشت،حکایت ازبر علی حاجوی معروف به ریزعلی خواجوی، شخصیت اصلی ماجرای “دهقان فداکار” در کتاب فارسی سال سوم دبستان ایران تدریس می شود.

567777 ریز علی خواجوی دهقان فداکار در تبریز در گذشت

« ازبرعلی حاجوی» که به نام «ریزعلی خواجوی» شهرت یافته است نام‌آشنای همه ایرانیان است. فداکاری که در یک شب سرد سال ۱۳۴۱ جان صدها نفر را نجات داد

به گزارش خبرگزاری های ایران آقای حاجوی حدود ۱۰ روز پیش به دلیل عارضه کلیوی و ریوی در بیمارستان خاتم الانبیای میانه بستری شده بود. با وخامت حال “دهقالن فداکار”، او به بیمارستان امام رضای تبریز منتقل شد و امروز به دلیل مشکلات ریوی درگذشت.
ازبر علی حاجوی چندی پیش در گفتگو با خبرگزاری فارس، ماجرایی که در کتاب درسی ابتدایی از او نقل شده را بهترین خاطره زندگیش عنوان کرده بود.
او در آذرماه سال ۱۳۴۱ وقتی ۳۲ سال داشت، متوجه شد که مسیر قطار به دلیل ریزش کوه مسدود شده است.آقای حاجوی کت خود را آتش زد، در هوا تکان داد و به سمت قطار حرکت کرد تا به این وسیله مسئولان قطار را متوجه این اختلال کند.
گفته می‌شود که وی در نهایت با شلیک چند گلوله هوایی از تفنگ شکاری‌ خود قطار را متوقف کرده است.
به گفته “دهقان فداکار”، پس از توقف قطار مسافران آن پیاده شدند و او را کتک زدند چون متوجه نشده بودند که دلیل کارش چه بوده است.
آقای حاجوی به این ترتیب او جان مسافران قطار نجات داد.او در سال ۱۳۸۵ تندیس ملی فداکاری دریافت کرد.
دستمایه فیلم “اون شب که بارون اومد” به کارگردانی کامران شیردل که در سال ۱۳۴۷ ساخته شد، ماجرای “دهقان فداکار” است.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.