۴۷ درصد بیماری ایدز در ایران ناشی از روابط جنسی است

۴۷ درصد بیماری ایدز در ایران ناشی از روابط جنسی است

اول دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روزجهانی مبارزه با ایدز (اچ آی وی) نام گذاری شده است،ایران متعهد شده است تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد موارد مبتلا به این بیماری را شناسایی کند، ۹۰ درصد افراد شناسایی شده تحت درمان داروهای ضد رتروویروس (داروهای ضد رتروویروسی، به انگلیسی: antiretroviral، داروهایی هستند که برای درمان عفونت با گروه رتروویروس‌ها retroviruses به کار می‌روند: عمدتا برای درمان عفونت ویروس نقص ایمنی اکتسابی یا ویروس ایدز) قرار گیرند و بار ویروس در بدن ۹۰ درصد افراد تحت درمان به قدری کاهش یابد که قدرت انتقال به سایرین به حداقل ممکن برسد.

3444 47 درصد بیماری ایدز در ایران ناشی از روابط جنسی است

بنابر اعلام دکتر پروین افسر کازرونی- رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت- آخرین آمار ابتلا به این بیماری مزمن در کشور ۳۶۰۳۹ نفر تا پایان خردادماه ۹۶ است؛ آماری که طبق اظهارات مسوولان وزارت بهداشت تنها ۳۰ درصد موارد مبتلا را شامل می‌شود و ۷۰ درصد آنها شناسایی نشده و از ابتلای خود آگاهی ندارند.

کازرونی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین آمار ابتلا به این بیماری عفونی در کشور، اظهار کرد: بر اساس نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک اچ آی وی کشور، تا پایان خرداد ۱۳۹۶ مجموعا ۳۶۰۳۹ نفر مبتلا به اچ آی وی شناسائی، ثبت و گزارش شده‌اند که ۸۴ درصد آنان را مردان و ۱۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ۵۲ درصد موارد ثبت شده نیز در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال هستند.

به گفته وی، بر اساس این نظام گزارش دهی از کل موارد شناخته شده تعداد ۹۷۶۴ نفر فوت ثبت شده‌اند و ۱۴۶۵۶ نفر نیز وارد مرحله ایدز یا همان اچ آی وی پیشرفته شده‌اند.

در همین زمینه روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: افزایش شمار افراد اچ آی وی مثبت ناشی از روابط جنسی جوانان پیش از ازدواج از آن جا نگران کننده است که بسیاری از افراد آلوده شده به این ویروس از آن هیچ اطلاعی ندارند.

در ایران آموزش روابط جنسی سالم پیش از ازدواج یک تابو محسوب می شود.

بر مبنای آمار دولتی در ایران حدود ۶۶ هزار نفر از جمعیت هشتاد میلیونی ایران اچ آی وی دارند که حدود ۳۰ هزار تن از آن ها هیچ اطلاعی درباره این ویروس ندارند.

بیش از پنجاه درصد افراد آلوده به اچ آی وی در ایران در گروه سنی بین ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند. این گروه سنی بیست و هشت درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهند.

شمار افراد آلوده شده در روابط جنسی رو به فزونی است.

دکتر محمد مهدی گویا، معاون وزارت بهداشت و درمان ایران، می گوید: «اگر به پنج یا شش سال پیش نگاه کنید، نرخ آلودگی به ویروس ایدز از طریق روابط جنسی حدود ۱۶ یا ۱۷ تا نهایت ۲۰ درصد بود. الان این درصد در بعضی استان ها به ۴۰ یا بالاتر رسیده است.»

در مدارس ایران آموزش روابط جنسی در پایین ترین سطح قرار دارد.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.