تولید حشره کش مهربان در آمریکا

تولید حشره کش مهربان در آمریکا

حشره کش مهربان برای زنبور ها؛ محققان حشره کشی را تولید کرده اند که به زنبور های عسل و سایر زنبور ها آسیب نمی رساند،تامین سه چهارم محصولات غذایی در جهان به لطف زنبورها و دیگر گرده افشان‌ها میسر است.

دانشمندان به دانش چگونگی تولید حشره‌کشی که آفات را از بین ببرد اما به حشرات مفید مانند زنبورها آسیبی وارد نکند، دست یافتند. به این ترتیب تولید حشره‌کشی که دوستدار زنبورها باشد، به واقعیت نزدیک شده است.

استفاده از آفت‌کش‌های موجود در جهان به دلیل اثرات فاجعه‌بار سم‌های شیمیایی بر محیط زیست بویژه بر جامعۀ زنبورها و همچنین تاثیر منفی آنها بر گرده افشانی گیاهان، همواره مورد بحث بوده است. با این وجود در کشاورزی مدرن با استدلالِ ضرورت تامین مواد غذایی جوامع به میزان انبوه و به قیمت مقرون به صرفه، از این آفت‌کش‌ها بطور گسترده استفاده می‌شود.

گروهی از دانشمندان در جریان تحقیقات جدید در آمریکا، به بررسی مقاومتِ طبیعی زنبورهای عسل و همچنین زنبورهای بزرگ در مقابل برخی از حشره‎کش‌ها پرداختند. آنها دریافتند که زنبورها به آفت‌کش‌های پریتروئیدی بسیار حساس هستند اما در مقابل برخی از آفت‌کش‌های حاوی «tau-fluvalinate» مقام هستند.

دانشمندان دریافتند که ملکولهایی که توسط پریتروئیدها در سلولهای زنبور عسل هدف قرار می‌گیرند و به اصطلاح کانال‌های سدیم (sodium channels) نامیده می‌شوند این توانایی را دارند تا در مقابل تاثیرات «tau-fluvalinate» مقاومت کنند.

این کشف این امکان را بوجود آورده است تا محصول شیمیایی جدیدی طراحی شود تا بتوان با آن کانال‌های سدیم دیگر حشرات غیر از زنبورهای عسل را هدف قرار داد. به عبارت دیگر نسل جدیدی از آفت‌کش‌ها را بوجود آورد که زنبورها قادر به مقاومت در مقابل آن باشند اما دیگر حشرات نتوانند.

اگرچه احتمالا تولید محصول نهایی و استفاده از آن بطور گسترده توسط کشاورزان زمان می‌برد، با این وجود کشف جدید امید به یافتن راهی برای نجات نسل زنبورها را بطور قابل توجهی افزایش داده است.

تامین سه چهارم محصولات غذایی در جهان به لطف زنبورها و دیگر گرده افشان‌ها میسر است اما از بین رفتن زیستگاههای وحشی، بیماری و استفاده بی‌رویه از سموم در دهه‌های اخیر، جمعیت آنها را بشدت کاهش داده است.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.