لاجورد افغانستان در تابلوی ۴۵۰ میلیون دلاری داوینچی

لاجورد افغانستان در تابلوی ۴۵۰ میلیون دلاری داوینچی

کیفیت و ذخیره لاجورد افغانستان در جهان بى‌نظیر است و یک گنج جهانى محسوب مى‌شود،اثری از این سنگ با ارزش در تابلوهای نقاشان معروف جهان مشاهده شده است،بر بنیاد گزارش ها،ریشه رنگ آبی استفاده شده در نقاشی لئوناردو داوینچی سنگ لاجورد معدن سرسنگ در ولایت کوهستانی بدخشان افغانستان است.

منشاء رنگ غالب در تابلوی «ناجی جهان» اثر لئوناردو داوینچی، نقاش ایتالیایی دوران رنسانس به افغانستان بر می گردد. این اثر روز ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) در حراج کریستی نیویورک بیش از ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت. رقمی که رکورد فروش آثار هنری در حراج های مختلف را شکست.

45666 1 لاجورد افغانستان در تابلوی 450 میلیون دلاری داوینچی

 

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی هافینگتون پست ریشه رنگ آبی استفاده شده در نقاشی لئوناردو داوینچی سنگ لاجورد معدن سرسنگ در ولایت کوهستانی بدخشان افغانستان است.

رنگدانه های لاجوردی برای اولین بار حدود قرن ۱۴ میلادی به اروپا رسید. در دوران رنسانس رنگدانه های به دست آمده از سنگ لاجورد محبوبیت زیادی در نقاشی های دیواری و رنگ روغن اروپا یافت.

3435 لاجورد افغانستان در تابلوی 450 میلیون دلاری داوینچی

دلیل اصلی رونق رنگدانه های به دست آمده از معدن سرسنگ افغانستان تغییرناپذیری و کم رنگ نشدن آن و جلوه مجذوب کننده آن عنوان شده است.

از رنگدانه های سنگ لاجورد در دیگر آثار مهم نقاشان اروپایی سده های اخیر نیز استفاده شده است. یکی از این آثار تابلوی «دختری با گوشواره مروارید» اثر یوهانس فرمیر، نقاش هلندی قرن هفدهم است.
رنگدانه های به دست آمده از سنگ لاجورد به دلیل دوام و مقبولیت آنها و همچنین فاصله زیاد افغانستان با اروپا و استخراج دشوار سنگ لاجورد از معدن بهای بالایی داشت.
از همین رو استفاده از این رنگدانه ها در آثار هنرمندان به حمایت مالی کلیسای کاتولیک و یا فردی از اشراف نیاز داشت و به همین دلیل از این رنگدانه ها در نقاشی چهره هایی همچون عیسی مسیح، فرشتگان یا مریم مقدس استفاده شده است.

تابلوی «ناجی جهان» نیز از این قاعده مستثنی نبود. لوئی دوازدهم، پادشاه فرانسه سفارش دهنده این اثر بود.

سنگ لاجورد معدن سرسنگ افغانستان قدیمی ترین سنگ قیمتی جهان محسوب می شود که مورد مبادله تجاری قرار می گرفت.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.