۴ منسوب وزارت دفاع افغانستان به اتهام مربوط به فساد به اعدام محکوم شدند

۴ منسوب وزارت دفاع افغانستان به اتهام مربوط به فساد به اعدام محکوم شدند

وزارت دفاع افغانستان پس از آن کارکردهایش را در جریان سال روان خورشیدی، در راستای مبارزه با فساد نشر کرد که هفتۀ گذشته وزیران دفاع ناتو در بروکسل، بر اصلاحات در نهادهای امنیتی تأکید کردند.

وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرد که در جریان بررسی دوسیه‌های مربوط به فساد، چهار تن به اعدام و صدها تن دیگر به حبس محکوم شده اند.

این وزارت گزارش کارکرد مبارزه با فساد در این نهاد را که از اول حمل تا پانزدهم عقرب را در بر می‌گیرد، منتشر کرد که بر اساس آن ۱۶۹۴ دوسیه شامل ۲۳۱۸ مظنون در این مدت بررسی شده است.

تورن‌جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرنگاران گفت، از جمله ۹۵۸ دوسیه شامل حال ۱۲۰۲ نفر به محاکم ابتدایی نظامی محول شده، ۲۷۱ دوسیه نسبت نبود دلایل کافی حفظ شده و ۲۰۱ دوسیه مسترد یا به سایر نهادهای مربوط محول گردیده است.

او افزود که محاکم در رابطه به ۸۱۹ دوسیه که شامل حال ۲۱۵ افسر، ۳۲۶ بریدمل و ۴۸۵ سرباز و سه ملکی بوده، حکم صادر کرده است.

جنرال وزیری گفت “۳۸۱ نفر الی یک سال حبس تنفیذی، ۹۶ نفر الی ۵ سال حبس تنفیذی، ۲۰ نفر به ۵ تا ۱۵ سال حبس تنفیذی، ۸ تن از ۵ تا ۲۰ سال حبس تنفیذی، ۱۶ تن به یک سال حبس تعلیقی،چهار نفر هم به اشد مجازات اعدام محکوم شده و ۶۷ نفر بری‌الذمه شناخته شده اند”.

بر اساس گزارش کارکرد وزارت دفاع در مبارزه با فساد، ۵۲۰ تن از منسوبین اردوی ملی، به پرداخت مجموعی بیش از ۴۱ میلیون و ۱۹۴ هزار افغانی جزای نقدی محکوم گردیده اند.

همچنان، در طول شش ماه سال روان خورشیدی، ۶۶ دوسیه به جرایم فساد، مانند اختلاس، سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی، رشوت و تذویر اسناد تحت بررسی قرار گرفته است که به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، ۴۰ دوسیه به سارنوالی و هشت دوسیه به ستره محکمه و لوی سارنوالی فرستاده شده است.

وزارت دفاع پس از آن کارکردهایش را در جریان سال روان خورشیدی، در راستای مبارزه با فساد نشر کرد که هفتۀ گذشته وزیران دفاع ناتو در بروکسل، بر اصلاحات در نهادهای امنیتی تأکید کردند.

حال باید دید که این مبارزه فساد در افغانستان واقعی است یا خیالی و صوری.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.