یک حزب آلمانی: ۵۰۰ هزار مهاجر سوری باید باز گردانده شوند

یک حزب آلمانی: ۵۰۰ هزار مهاجر سوری باید باز گردانده شوند

حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان در بخش دیگری از طرح خود استدلال کرده است که جنگ در حال حاضر تنها در ده درصد خاک سوریه ادامه دارد. بنابراین پناهجویان سوری را می توان به مناطق امن بازگرداند.

بر اساس گزارش ها: حزب راست افراطی “آلترناتیو برای آلمان” طرحی را برای به رای گذاشتن در مجلس آماده کرده که به موجب آن باید ۵۰۰ هزار پناهجوی سوری به کشور شان بازگردانده شوند. این حزب، در انتخابات ۲۵ سپتامبر آلمان برای نخستین بار با ۹۶ نماینده وارد پارلمان آلمان شد و اکنون دارای سومین فراکسیون پارلمانی است اما از سوی همه فراکسیون های دیگر بایکوت شده است.

طرح جنجالی حزب آلترناتیو برای آلمان با توجه به عدم همکاری شش حزب دیگر حاضر در مجلس فدرال، شانسی برای تصویب ندارد. با این همه اعتراض های زیادی را برانگیخته است.

این طرح در برگیرنده ادعاهائی در مورد سوریه است که درست آزمائی آن ها از نظر کارشناسان احزاب دیگر ممکن نیست. در آغاز طرح آمده است که “مجلس آلمان به این نتیجه رسیده است که جنگ سوریه تقریبا به پایان رسیده و پایان کامل آن نیز نزدیک است”.

با همین استدلال، حزب آلترناتیو خواستار اتخاذ تدابیری برای بازگرداندن ۵۰۰هزار پناهجوی سوری است که د ر طول جنگ سوریه به آلمان پناه آورده اند و به موجب قوانین آلمان تنها تا زمان پایان جنگ از حق نگهداری برخوردارند.

حزب سبزها، در یکی از پایگاه های اینترنتی خود می نویسد: “مجلس آلمان در موقعیتی نیست که بتواند اعلام کند جنگ سوریه تقریبا به پایان رسیده است. نمایندگانی که درباره این کشور تحقیق کرده اند، عکس این نظر را دارند”.

حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان در بخش دیگری از طرح خود استدلال کرده است که جنگ در حال حاضر تنها در ده درصد خاک سوریه ادامه دارد. بنابراین پناهجویان سوری را می توان به مناطق امن بازگرداند. دولت آلمان باید با عقد پیمانی از دولت سوریه تعهد بگیرد که پناهجویان بازگردانده شده را بپذیرد، یاری برساند و تنها در مناطق امن اسکان دهد”.

حزب سبزها در رد این قسمت از پیشنهاد می نویسد: “حتی اگر این ادعا درست باشد که جنگ تنها در ده درصد خاک سوریه ادامه دارد، این نکته فراموش شده که هفتاد درصد خاک سوریه هم بیابان غیرقابل سکونت است. بنابراین یافتن جائی در خاک سوریه که بشود آن را امن و قابل سکونت معرفی کرد ممکن نیست. علاوه بر این، توافق آلمان با اسد درباره استرداد پناهجویان به معنای توجیه قانونی حکومت ناقض حقوق بشر است و مجلس آلمان هرگز نمی تواند عقد پیمان میان آلمان و سوریه را تصویب کند”.

مخالفت با حضور پناهجویان در آلمان یکی از دلایل موفقیت حزب آلترناتیو برای راه یافتن به مجلس آلمان بود. این حزب در دوران مبارزات انتخاباتی امسال با انتقاد شدید از سیاست پناهندگی آنگلا مرکل توانست پشتیبانی راستگرایان آلمان را جلب کند و با حدود ۱۳ درصد آرای مردم به سومین نیرو در مجلس تبدیل شود. حزب آلترناتیو پیش از آن نیز به ۱۳ مجلس ایالتی آلمان راه یافته بود.

حزب آلترناتیو برای آلمان در طرح پیشنهادی خود هیچ توجهی به وضعیت حقوق بشر و نیازهای انسانی مردم سوریه نکرده است. حزب سبزها در رد طرح پیشنهادی این حزب توضیح می دهد: “از ۱۶ میلیون جمعیت سوریه ۱۳ و نیم میلیون نفر نیازمند کمک های انسانی هستند که ۴و نیم میلیون تن از آن ها اصولا به این کمک ها دسترسی ندارند و بیش از ۶ میلیون تن از مردم سوریه در داخل کشور در حال فرار هستند”.

آموزش بچه های سوری به زبان مادری در آلمان

پیشنهاد حزب آلترناتیو برای اخراج پناهجویان سوری تازه نیست و اکنون به این دلیل اهمیت یافته که قرار است تسلیم مجلس فدرال شود. به تازگی “امیل زنتسه” از رهبران این حزب گفته است: “چون دولت آلمان متعهد است تنها تا پایان جنگ از پناهجویان سوری نگهداری کند، برنامه های عادی “هموندی” آنان با جامعه آلمان درست نیست و بچه های آن ها نیز نباید در مدارس عادی آلمان، بلکه در مدارس ویژه پناهجویان با زبان مادری آموزش ببینند”.

هنوز زمان تسلیم طرح جنجالی حزب آلترناتیو به مجلس اعلام نشده است. اما در محافل سیاسی آلمان از هم اکنون پیش بینی می شود که قرائت آن در مجلس تنها سبب تمسخر نمایندگان احزاب دیگر خواهد شد. به ویژه در آن قسمت که پیشنهاد می شود دولت آلمان با دولت بشار اسد پیمانی برای همکاری در زمینه اسکان و رسیدگی به حال پناهجویان بازگردانده شده ببندد.

هدف اصلی حزب آلترناتیو

مذاکرات مربوط به ائتلاف میان احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی، لیبرال و سبزها اکنون وارد دومین ماه خود شده است. وجود اختلاف نظرهائی در برنامه های ارائه شده از سوی احزاب مذاکرات را طولانی کرده و سبب نارضائی مردم شده است. تلاش برای تشکیل ائتلاف موسوم به “جامائیکا” بعید نیست در نتیجه اختلافات به نتیجه نرسد. در این صورت باید انتخابات پارلمانی آلمان تجدید شود.

بسیاری از سیاستمداران آلمانی معتقدند علت تهیه طرح بازگرداندن ۵۰۰هزار پناهجوی سوری از سوی حزب آلترناتیو برای آلمان این است که این حزب نمی خواهد در صورت تجدید انتخابات موقعیت خود را در میان مخالفان سیاست پناهجوئی آنگلا مرکل از دست بدهد.

در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار پناهجو وارد آلمان شدند. به خاطر پذیرش بدون برنامه ریزی این پناهجویان دولت آلمان هم از سوی احزاب راست آلمانی و هم از سوی سیاستمداران راستگرای اتحادیه اروپا مورد فشار شدید قرار گرفت. اما تا پایان روی این حرف خود ایستاد که “ما قادر به حل مشکل هستیم” و “ما نمی تواستیم در سرمای سیاه زمستان پناهجویان را در پشت مرزهای خود با خودروهای آب پاش به آب ببندیم تا وارد نشوند”.

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.