تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

از کابل تا سراسر جهان ؛یک عکاس هلندی تصویری از وضعیت مهاجران افغان را که در طول ۴ سال در کشورهای مختلف ثبت کرده به نمایش گذاشت،این عکاس زندگی پناهجویان افغانستان را در بسیاری از کشورهای جهان به تصویر کشیده اما تصویری از وضعیت مهاجران افغان در ایران و پاکستان به چشم نمی خورد.

جوئل ون هود، عکاس هلندی، طی چهار سال گذشته، سفرهای پناهندگان افغان را در سراسر جهان ثبت کرده است ، او می گوید، در افغانستان، اطلاعات در مورد واقعیت تجربه پناهندگی وجود ندارد.

ون هود در سال ۲۰۱۰ به کابل نقل مکان کرد و شاهد افزایش خوش بینی و امید به زندگی ناشی  از حضور  ایالات متحده بود که در آن زمان  پول و منابع انسانی به دولت  منتقل شد. با گذشت زمان در سال ۲۰۱۵، خوشبینی به ناامیدی تبدیل شد. او می گوید که دوستانش به طور مرتب از او می پرسیدند که چطور کشور را ترک کنیم.
این عکس ها از نمایشگاهی است که همزمان در دفاتر گاردین در لندن و در یک دیوار در مرکز کابل نمایش داده می شود.

asd 3 e1510000582896 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

 

افغانستان،سپتامبر ۲۰۱۲

تصویری از پناهجویان افغان در ولایت نیمروز ،اینجا مبدء مهاجرت و اولین سکوی پرتاب مهاجران به سوی کشورهای دیگر است ،در این عکس مهاجران افغان در یک کامیون با قاچاقچیان انسان در نیمروز ثبت شده اند، نیمروز یکی از استان های دور افتاده  در جنوب غربی افغانستان است ،مهاجران از همین جا سوار می شوند. آنها قبل از ورود به ایران به بلوچستان پاکستان می روند.

asf 2 e1510001320874 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

افغانستان، سپتامبر ۲۰۱۲

گلبدین توسط انفجار مین مجروح شده، او زمانی که می خواست با کامیون به سوی پاکستان برود دچار حادثه شد. او منتظر یک اتوبوس در ولایت هرات در نزدیکی خانه خود است.

asg 3 e1510001774757 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

افغانستان، مارس ۲۰۱۶

صف پاسپورت در هرات ،شریف الدین روی یک درخت در هرات به صدای  فرمانده پلیس گوش می دهد تا  نام های صاحبان گذرنامه جدید را بخواند،او می خواهد برای به دست آوردن کار به ایران سفر کند.

ash 3 e1510002079233 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

انگلستان، سپتامبر ۲۰۱۷

خانواده مهاجر افغان در خانه خود در انگلستان ،گارمیت کوار  در پله ها ایستاده و شوهرش پریت پال سینگ با دخترش گانیو  در هال خانه خود نشسته است. گارمیت وپال در طول جنگ داخلی در دهه ۱۹۹۰ کابل را ترک کردند.

asj 2 e1510002457629 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

انگلستان، مه ۲۰۱۷

ناصر میوه ها و سبزیجات را در شمال لندن، ۱۲ ساعت در روز و هفت روز در هفته به فروش می رساند. او شش سال پیش از طریق کاله وارد انگلیس شد و یک سال پیش حق اقامت را دریافت کرد. او تحصیلات دانشگاهی خود را در بغلان در شمال افغانستان ترک کرد تا پناهنده شود.

ask 2 e1510002569965 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

صربستان، دسامبر ۲۰۱۶

پناهجویان افغان و پاکستانی  در یک انبار خالی در ایستگاه قطار مرکزی بلگراد آتش روشن کرده اند تا خود شان را گرم نگهدارند. با محدودشدن تردد پناهجویان به سوی اروپای غربی  مرز ها  بسته شده است،آنها چندین ماه در این محل زندگی می کنند.

askk 3 e1510002867251 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

آلمان، مارس ۲۰۱۷

افغان ها نوروز را در سال نو میلادی در حومه فرانکفورت جشن می گیرند. مردان با اجرایی  همایون انگر خواننده افغان ، رقص و شادی می کنند، همایون چند سال قبل  در اروپا پناهنده شد

asl 2 e1510003109241 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

آلمان، آوریل ۲۰۱۷

فرودگاه سابق Tempelhof  در برلین اکنون به کمپ پناهجویان تبدیل است. تقریبا نیمی از ۵۰۰ پناهنده در این اقامتگاه  از افغانستان هستند و بسیاری از آنها بیش از یک سال در همین محل زندگی کرده اند.

asll 2 e1510003321808 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

یونان، مه ۲۰۱۶

خالد در وسط جاده نزدیک مرز مقدونیه خوابیده است . پلیس مقدونیه پس از چندین روز او را به  یونان برگشت داد،خالد  پس از حملات داعش از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان فرار کرد.

asv 1 e1510003605400 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

یونان، ژوئن ۲۰۱۷

پناهجوی نوجوان افغان مرتضی در جزیره لسبوس در دریای اژه ساکن است. او در آب شنا می کند، ساحل ترکیه نیز در آن طرف دریا دیده می شود. او در کنار سایر مهاجرین افغان قرار دارد که منتظرند حکومت یونان در مورد درخواست پناهندگی شان تصمیم بگیرد.

asb 1 e1510003859843 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

یونان، ژوئن ۲۰۱۷

قبر یک کودک پناهجوی افغان در یک تپه در جزیره خیوس او هنگامی که خانواده اش از فوریه ۲۰۱۶ از ترکیه به یونان رفت، در یک قبرستان ارتدوکس یونان با دیگر مهاجرانی که قصد رسیدن به اروپا را داشتند، به خاک سپرده شد. هیچ کس علت مرگ را نمی داند، اما دولت محلی مظنون است که او در یک تیراندازی جان خود را از دست داده

asn 1 e1510003956604 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

ترکیه ، ژوئیه ۲۰۱۷

هر یکشنبه مردان مهاجر افغان در پارک ساحلی استانبول باهم کشتی می گیرند ،برخی هم برای تماشای کشتی دور هم  جمع می شوند. بسیاری از افغانها در اینجا زندگی می کنند، اغلب منتظر فرصتی برای سفر به اتحادیه اروپا هستند.

asm 1 e1510004154466 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

ایالات متحده، ژوئیه ۲۰۱۶

مهاجران افغان به مناسبت پایان ماه رمضان در روز عید فطر ،نماز و دعا می حوانند،، آنها در پایان ماه رمضان، در ساکرامنتو، کالیفرنیا جمع می شوند. بیشتر این مهاجران  به عنوان مترجمان برای نیروهای مسلح ایالات متحده  خدمت می کردند.

asr e1510004425835 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

اندونزی، سپتامبر ۲۰۱۳

پناهجویان از افغانستان، ایران و عراق پس از تلاش ناموفق برای رسیدن به استرالیا توسط قایق، در اتوبوس به خانه های امن خود در جاکارتا می روند.

asrr e1510004703116 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

فرانسه، اکتبر ۲۰۱۶

یک پناهنده افغان با چمدان و وسایل خود که در کمپ جنگل قرار دارد. او یکی از حدود ۸۰۰۰ پناهنده و مهاجریست که در اردوگاه اقامت کرده و در تلاش برای رسیدن به انگلیس بود

asa e1510004965151 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

فرانسه، اکتبر ۲۰۱۶

یک پناهنده افغان توسط  پلیس فرانسه از کمپ تعطیل شده جنگل کاله  به خارج از کمپ منتقل می شود

asnn e1510005128733 تصاویر متفاوت مهاجران افغان از دریچه دوربین عکاس هلندی

روسیه، مه ۲۰۱۷

معصومه  در پارک گورکی در مسکو قدم می زند. او اکنون دانشجوی مهندسی پی اچ دی است ، معصومه  دو سال پیش ، پس از تهدید به کار با خارجی ها در کمیسیون انتخابات، شهر خود را از هرات در غرب افغانستان ترک کرد

عکس:جوئل ون هود / گاردین
برگردان: خان جان جعفری

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.