تصویری: ساختمان های عجیب جهان

تصویری: ساختمان های عجیب جهان

با ۱۵ ساختمان با معماری جالب و عجیب جهان آشنا شوید؛ از زمانی که شغل های مختلف رواج داشته، افراد شاغل در زمینه معماری بار سنگینی را بر روی شانه های خود تحمل می نموده اند. در این رشته علاوه بر امکان به دست آوردن ثروت زیاد، می توان آثاری به جای گذاشت که سال ها باقی مانده و بعد ها از آن به عنوان یک اثر هنری یاد شود. اما تمام ساختمان ها از این ویژگی بهره مند نیستند.

خانه سنگی پرتغال

این ساختمان جالب که نزدیک کوه های فِیف (Fafe) در شمال پرتغال قرار دارد، «خانه سنگی» نامیده می شود. شاید ابتدا با نگاه کردن به بنا، اندکی ترس وجود شما را فرا گیرد. این خانه به طور کامل از سنگ ساخته شده و یک تخته سنگ نیز سقف آن را پوشانده. پنجره های کم با ظاهری عجیب هم در «خانه سنگی» مشاهده می شود. به نظر می رسد این خانه از دل افسانه ها بیرون آمده. اگر قصد سفر به کشور پرتغال را دارید، پیشنهاد می کنیم حتما از این ساختمان مرموز دیدن کنید.

asd تصویری: ساختمان های عجیب جهان

ساختمان پارک فوتوروسکوپ (Futuroscope)

این ساختمان در یکی از پارک های فرانسه واقع شده و می تواند به راحتی نظر هر کسی را به خود جلب کند. در این بنا که فرانسوی ها آن را Le Futuroscope می نامند، شیشه های رفلکس زاویه دار به عنوان مصالح به کار گرفته شده اند. گفتنی است نمای این پارک بر اساس دنیای چند رسانه ای طراحی شده و علاقه مندان به این حوزه می توانند از آن دیدن کنند.

asf تصویری: ساختمان های عجیب جهان

موزه هنر های معاصر شهر ریوی برزیل

این ساختمان زیبای شهر ریو دو ژانیرو، احساسات تمام بازدید کنندگان را بر می انگیزد. در نگاه اول، بنای مذکور که نزدیک ساحل قرار دارد، شبیه سفینه های فضایی فیلم Star Trek جلوه می نماید. یک راه صخره ای قرمز رنگ نیز وجود دارد که شما را به سمت موزه هدایت می کند. این مکان جزو پربازدیدترین مناطق تورسیتی شهر ریو به شمار می رود. در حال حاضر، برزیل کشوری اقنصادی (از نظر توریستی) محسوب می شود و شما می توانید با اجاره کردن یک وسیله، به راحتی خود را به این موزه برسانید.

asg تصویری: ساختمان های عجیب جهان

پروژه اِدن (Eden) در انگلیس

گروهی از دانشمندان دور هم گرد آمده و تصمیم گرفتند کاری انجام دهند که علاوه بر نفع بردن محیط زیست، گردشگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند و به همین دلیل، پروژه اِدن (Eden) متولد شد. این پروژه که هر سال گردشگران زیادی را به منطقه کورن وال (Cornwall) می کشاند، توانسته زیست بوم های مختلف را در یک مکان جمع کند. همچنین یک آمفی تئاتر به همراه یک پژوهشگاه برای افراد ثبت نام شده نیز برای این مجموعه در نظر گرفته شده. اگر به محیط زیست علاقه دارید، پروژه اِدن جای مناسبی برای شما خواهد بود.

asgg 1 تصویری: ساختمان های عجیب جهان

ابزار های ریشه کن سازی شیطان

این بنای عجیب، توسط «دنیس اوپنهایم» ساخته شده و در شهر کالگَری (calgary) کانادا قرار دارد. وی نام «ابزاری برای ریشه کن سازی شیطان» را برای این اثر برگزیده. درباره این ساختمان نکته جالبی وجود دارد؛ هر کسی به آن نگاه کند، با توجه به دیدگاهش می تواند پیامی متفاوت را از این اثر دریافت نماید. برخی این ویژگی را دوست ندارند و برخی دیگر آن را نوعی صلح محرک می نامند.

ash تصویری: ساختمان های عجیب جهان

خانه بشقاب پرنده (UFO)

در دهه ۵۰ و ۶۰ قرن بیستم میلادی، طراحی های ماژولار بسیار رواج داشت. رنگ های خاص، لبه های گرد و ظاهر مدرن، مهم ترین ویژگی های این نوع معماری به حساب می آمدند. گروهی از توسعه دهندگان در منطقه «سان ژی» تایلند، تصمیم گرفتند خانه هایی مشابه با خانه های دهه ۵۰ قرن بیستم میلادی بسازند و بدین ترتیب، خانه های بشقاب پرنده پدید آمدند. این خانه ها هیچ وقت به فروش گذاشته نشده و اکنون مکانی پربازدید برای گردشگران به شمار می روند.

asj تصویری: ساختمان های عجیب جهان

کتابخانه شهر کانزاس

این کتابخانه که در ایالت میسوری آمریکا قرار گرفته، نظر هر کتاب خوانی را به خود جلب می کند. تمام نمای بیرونی ساختمان، با قفسه هایی پر کتاب های قدیمی مانند «ارباب حلقه ها» و «داستان دو شهر» پوشانده شده. کتاب های غول پیکری که در نمای بیرونی قرار دارند، تنها بخش کوچکی از کتاب های موجود در کتابخانه هستند. کودکان شهر می توانند به جای تلف کردن وقت خود، به اینجا مراجعه کرده و کتاب های آموزنده زیادی را مطالعه کنند.

ask تصویری: ساختمان های عجیب جهان

موزه گوگنهایم (Guggenheim) در آمریکا

این موزه جالب که در شهر نیویورک قرار گرفته، جز برجسته ترین ساختمان ها بین بنا های امروزی به شمار می رود. موزه گوگنهایم در سال ۱۹۹۷ میلادی احداث شده و از آن موقع همواره یکی از جاذبه های شهر نیویورک محسوب می گشته. این سازه همواره به خاطر معماری تحسین برانگیزش، مورد ستایش همگان قرار گرفته و به عنوان یکی از تاثیرگذارترین بناهای قرن بیستم میلادی شناخته شده است. درون ساختمان هم به اندازه نمای بیرونی زیباست و می توان آثار هنری زیادی را در آنجا مشاهده نمود.

askk 1 تصویری: ساختمان های عجیب جهان

هتل ریوگیونگ (Ryugyong) در کره شمالی

با توجه به شرایط فعلی، احتمالا هیچ کس شما را برای سفر به کره شمالی تشویق نمی کند. اما ساختمانی در این کشور وجود دارد که توصیه می کنیم آن را حتی از دور هم که شده ببینید. اگر شما تاریخچه کره شمالی را بدانید و همچنین با حاکمان فعلی آن آشنا باشید، احتمالا با نگاه به هتل ریوگیونگ (Ryugyong) وجهه بین المللی نامناسب پیونگ یانگ را مورد سرزنش قرار خواهید داد. این بنا به عنوان نماد صنعت در کره شمالی شناخته می شود.

asl تصویری: ساختمان های عجیب جهان

کتابخانه ملی بلاروس

کتابخانه ملی بلاروس که در شهر مینسک (Minsk) واقع شده، جز شاهکارهای مهندسی به شمار می رود. این سازه که همانند یک مکعب بزرگ جلوه می کند، از هزاران هزار قطعه نوری بنفش تشکیل شده. هنگام نگاه کردن به این بنا، متوجه تفاوت آن با سایر ساختمان ها خواهید شد.

asc تصویری: ساختمان های عجیب جهان

کوره خورشیدی در منطقه Odeillo Font-Romeu فرانسه

این ساختمان که ۴۶ سال پیش در فرانسه احداث شده، ظاهری متفاوت و عجیب دارد. پنل های آینه مانند آن نور خورشید را منعکس کرده و به همین علت، بنای مذکور بزرگترین کوره خورشیدی جهان شناخته می شود. کوره خورشیدی برای انجام پژوهش های علمی مورد استفاده قرار گرفته و دانشمندان تاثیر گرمای شدید بر مواد مختلف را در آن بررسی می نمایند.

asv تصویری: ساختمان های عجیب جهان

ساختمان مه آلود

در نگاه اول به نظر می رسد که این بنا درون ابرها قرار گرفته باشد، اما اینگونه نیست. ساختمان مه آلود بر روی دریاچه نیوشاتل (Neuchatel) احداث شده و به علت اتمسفر محیط اینگونه جلوه می کند. سازه عجیبی که در مورد آن صحبت می کنیم، ۶۱ متر عمق و ۹۱ متر عرض داشته و ارتفاع آن نیز به ۲۳ متر می رسد. آب دریاچه با استفاده از پمپ به درون ساختمان هدایت شده و سپس آنجا مورد پالایش قرار می گیرد و به همین دلیل، مه غلیظ تشکیل می شود. وارد شدن به بنا می تواند جالب باشد، زیرا احساس عجیب و مرموزی را می توان تجربه کرد.

asb تصویری: ساختمان های عجیب جهان

کلیسای هالگریمر (Hallgrimur) در ایسلند

به نظر می رسد این بنا که در شهر ریکویک (Reykjavik) قرار گرفته، درست از وسط فیلم های والت دیسنی (Walt Disney) بیرون آمده باشد. کلیسای هالگریمر بسیار بلند بوده و رنگ جذاب آن، آرامش را به انسان منتقل می نماید.

asn تصویری: ساختمان های عجیب جهان

بنای آتلانتیس (Atlantis) در دبی

این ساختمان بلند، به طور کامل از ماسه سنگ ساخته شده و در مکانی شبه جزیره مانند قرار گرفته. بنای آتلانتیس استخرهای زیادی دارد، به طوری که نمی توان از تمام آن ها در طول روز استفاده نمود. با اینکه معماری سازه مذکور تقریبا جای دیگری دیده نشده، اما گردشگران زیادی به این مکان مراجعه می نمایند.

asm تصویری: ساختمان های عجیب جهان

قصر شوالیه فردیناند (Ferdinand) در فرانسه

شوالیه ای به نام فردیناند (۱۹۲۴-۱۸۷۹) تصمیم گرفت قصری را احداث کند که همواره رویای آن را در کودکی می پروراند. یک روز به هنگام راه رفتن، او با ماسه سنگی مواجه می شود که بسیار شبیه رویایش جلوه می نموده. فردیناند به ساخت بنا مشغول می شود و بنا بر شواهد، احداث آن ۳۰ سال به طول انجامیده.

وی معمولا شب هنگام به آنجا مراجعه می نموده و برای روشن نمودن محل ساخت، از یک فانوس کمک می گرفته. درون این بنا اشکال مختلفی مشاهده می شود. به علاوه، شوالیه فردیناند مقبره خود را نیز در زیر همین بنا ساخت و در همان جا آرام گرفت.

asvv تصویری: ساختمان های عجیب جهان

 

حامد آل احمد/ روزیاتو

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.