شهروندان افغان بدون انترنت می توانند به ویکی پدیا دسترسی یابند

شهروندان افغان بدون انترنت می توانند به ویکی پدیا دسترسی یابند

مردم افغانستان به زودی قادر خواهند بود که از وب سایت ویکی پدیا در تلفون های همراه شان بدون وصل شدن به اینترنت استفاده کنند. این ابتکار به لطف همکاری مشترک این دایره المعارف آنلاین و یک شرکت موبایل میسر می شود.

میلیون ها انسان خسته از جنگ در افغانستان به زودی می توانند از اطلاعات ویکی پدیا بدون داشتن اینترنت استفاده کنند. این دایره المعارف آنلاین و یک شرکت خدمات موبایل قرار است اطلاعات این وب سایت را در تلفن های همراه افغان ها به روزرسانی کنند.

3245 شهروندان افغان بدون انترنت می توانند به ویکی پدیا دسترسی یابندنزدیک به هشت میلیون افغان تاکنون در بزرگ شهرهای افغانستان به انترنت دسترسی دارند؛ در حالی که در دوره طالبان در میانه سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ می توان گفت تقریبا هیچ کس در این کشور به اینترنت دسترسی نداشت.

اکثر افغان ها از اینترنت موبایل استفاده می کنند که برای شان هزینه در پی دارد. استفاده از ویکی پدیا فقط برای عده ای که تیلفون هوشمند دارند میسر است.

این همکاری بین بنیاد ویکی پدیا که گرداننده این وب سایت معلوماتی است، و شرکت روشن که بزرگترین ارائه کننده خدمات تلفون همراه و اینترنت در افغانستان می باشد صورت می گیرد.

در نظر است که به مشترکان تا یک سال اجازه داده شود که به این وب سایت به صورت رایگان و بدون هزینه اینترنت دسترسی داشته باشند. این پیشکش در پایان ماه جاری عملی می گردد.

ثص4 شهروندان افغان بدون انترنت می توانند به ویکی پدیا دسترسی یابندبسیاری از جوانان افغان از اینترنت موبایل استفاده می کنند

الطاف لاداک، معاون اجرایی شرکت روشن گفت: «این همکاری با بنیاد ویکی پدیا مرز دسترسی به اطلاعات و دانش را گسترش می دهد؛ به خصوص برای جوانان افغانستان که تقریبا دو سوم جمعیت کشور را تشکیل می دهند».

این شرکت این ابتکار عمل که “ویکی پیدیا صفر” نامیده شده را به عنوان کلید توسعه افغانستان می داند. این طرح در سال ۲۰۱۲ در برخی دیگر از کشورهای در حال توسعه نیز عملی گردید.

بسیاری از کالج ها، دانشکده ها و دانشگاه های افغانستان هنوز هم از متون درسی دهه ۱۹۸۰ استفاده می کنند که محصول دوره ای پس از هجوم شوروی سابق و پیش از شروع جنگ داخلی اوایل دهه ۱۹۹۰ است.

رژیم طالبان استفاده از تکنالوژی مدرن را برای افغان ها ممنوع و دسترسی به اطلاعات را قطع ساخته بود. حتی این گروه اسلامگرای تندرو نیز در سال های اخیر به خاطر پخش و نشر تبلیغات جهادگرایانه اش از شبکه های اجتماعی در اینترنت استفاده می کند و از همین طریق مسئولیت حملات را به عهده می گیرد.

بلایبب شهروندان افغان بدون انترنت می توانند به ویکی پدیا دسترسی یابنددانشجویان افغان خواهند توانست بدون هزینه کردن به اینترنت به اطلاعات این وب سایت دسترسی داشته باشند.

شفیع شریفی سخنگوی روشن گفت: «صدها هزار دانشجو و دانش آموز جوان در افغانستان هنوز هم فقط به اطلاعاتی از دهه های گذشته دسترسی دارند و این بر توسعه انسانی در کشور تاثیراتی خواهد داشت».

به گفته وی “داشتن دسترسی رایگان به ویکی پدیا به جوانان، به خصوص دانشجویان و دانش آموزان جوان اجازه می دهد که معلومات تازه را در رشته تحصیلی و یا مطابق با علاقمندی شان به دست آورند”.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.