سوئد: وضعیت روحی- روانی کودکان پناهجو نگران کننده است

سوئد: وضعیت روحی- روانی کودکان پناهجو نگران کننده است

سازمان بازرسی کودکان سوئد در گزارش خود وضعیت روحی روانی کودکان پناهجوی تنها را بسیار نگران کننده توصیف کرده است، این سازمان اعلام کرده است که بسیاری از کودکان پناهجوی بدون سرپرست در سوئد از نظر روانی در وضعیت بسیار نامناسبی قرار دارند.

به گزارش رادیو سوئد :بر اساس گزارشی که از سوی این سازمان منتشر شده، بسیاری از کودکان پناهجوی بدون سرپرست در سوئد از نظر روانی در وضعیت بسیار نامناسبی قرار دارند. این گزارش، نتیجه تحقیقی است که سازمان بازرسی کودکان بر روی ۶۰۰ کودک، ۵۰۰ دانش آموز مدرسه ابتدایی و ۵۰۰ دانش آموز دبیرستانی انجام داده است و شرایط آنها را “نگرانی بزرگ” توصیف می‌کند .
در این گزارش آمده است که بسیاری از کودکان پناهجوی تنها در سوئد اغلب به صورت درست مورد مراقبت و حمایت قرار نمی‌گیرند. این وضعیت می‌تواند در ماه‌های  آینده و پس از اینکه این کودکان نتایج درخواست‌های اقامت خود را دریافت کردند تشدید شود.
فردریک مالمبری از سازمان بازرسی کودکان دراینباره می‌گوید : بسیاری از پرستاران و افراد شاغل در مراکز نگهداری کودکان پناهجوی تنها به کمبودهای موجود در مراقبت و نگهداری از این کودکان اشاره کرده‌اند به ویژه درباره کودکانی که با مشکلات روانی مواجه هستند. جدی‌ترین مساله کودکانی هستند که بیمارهای شدید روانی دارند و امکان صدمه زدن به خود و خودکشی در آنها بالاست.
او تاکید می‌کند که نباید منتظر تغییرات و اقدامات بزرگ بود. بلکه وضعیت این کودکان باید به صورت دقیق برای اداره امور اجتماعی گزارش شود تا تصمیم گیری سریع درباره شیوه حمایت از کودکان و نوجوانانی که به درمان روانی نیاز دارند هرچه سریع‌تر صورت بگیرد.
در مرحله نخست ورود به سوئد، تازه واردان شاد و راضی به نظر می‌رسند اما هنگامی که در پروسه پناهجویی قرار می‌گیرند و در انتظار جواب اداره مهاجرت به سر می‌برند  وضعیت سلامتی آنها رو به وخامت می‌گذارد .

محمد یکی از این کودکان است که در سال ۲۰۱۵ به سوئد آمده. او می‌گوید که ابتدا تصورش از زندگی در سوئد این بوده که می‌تواند امنیت و آرامش داشته باشد اما به مرور دچار مشکلاتی همچون بی خوابی، دیدن کابوس و استرس شده است. مساله ای که حتی مشاوره با روانشناسان هم نتوانسته آن را برطرف کند. او با اشاره به عدم تمرکز بر درس‌های مدرسه می‌افزاید : به خاطر بی خوابی و شرایط روحی بد گاهی به مدرسه نمی‌روم . وقتی هم در مدرسه هستم به جز زبان سوئدی بقیه درس‌ها را یاد نمی‌گیرم چون فکرم آرامش ندارد و هر ساعتی که در سوئد هستم ۱۰ بار به آینده‌ام فکر می‌کنم .

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.