افزایش بی فرزندی درمیان زنان جنوب آروپا

افزایش بی فرزندی درمیان زنان جنوب آروپا

این گزارش می گوید: “بسیاری از روندهای اقتصادی و فرهنگی نیم قرن گذشته به نظر می رسد زنان و مردان را وادار به خودداری از داشتن کودک کرده اند”, بر اساس یک پژوهش در فرانسه،زنان در اروپا بخصوص در جنوب این قاره فرزند کمتری به دنیا می اورند.

حدود یک چهارم زنان متولد دهه ۱۹۷۰ ممکن است بدون فرزند باقی بمانند. این شاخص به طور متوسط در شمال اروپا ۱۵ درصد و در اروپای غربی ۱۸ درصد است.

این گزارش می‌گوید عواملی نظیر بازار کار مخاطره‌آمیز و فقدان سیاست‌های مساعد برای خانواده می توانند به درک علت بی‌فرزندی غیرارادی زنان کمک کنند.

اما این گزارش اشاره می کند که بی‌فرزندی حدود یک قرن پیش نیز بسیار بالا بود.

حدود ۱۷-۲۵ درصد از زنانی که در دهه اول قرن ۲۰ متولد شده‌اند بنابر دلایل گوناگون از جمله مرگ بسیاری از مردان سن ازدواج در جنگ جهانی اول، مهاجرت مردان جوان در کشورهای فقیر و اثرات رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ بدون فرزند باقی مانده‌اند.

بی‌فرزندی زنان بیشتر در جنوب اروپا مشاهده شده است.

موسسه ملی مطالعات نفوس فرانسه در گزارش خود می‌نویسد از آن زمان به طور متوسط روند بی فرزندی در اروپا شکل U به خود گرفته است.

بی فرزندی در میان زنان متولد در ده های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ به سطح بسیار پایینی رسید، والدینی که از آنها به عنوان نسل “موج تولد” نام برده می‌شود و از مزایای شکوفایی پس از جنگ مانند سطح پایین بیکاری و سیستم های رفاهی سخاوتمندانه دولت بهره‌ور شدند.

این گزارش می گوید در شرق اروپا، تولد به دلیل عدم پیشگیری از بارداری که در غرب معمول شده بود طولانی‌تر بوده است.

اما بی‌فرزندی در میان زنان متولد در دهه ۱۹۴۰ (در غرب) و در دهه ۱۹۶۰ (در شرق) شروع به افزایش کرد.

این گزارش می گوید: “بسیاری از روندهای اقتصادی و فرهنگی نیم قرن گذشته به نظر می‌رسد زنان و مردان را وادار به خودداری از بچه دار شدن کرده است.”

wert افزایش بی فرزندی درمیان زنان جنوب آروپادر شرق اروپا، رونق تولد طولانی تر از غرب این قاره بوده است

در گزارش آمده است: “پیشگیری از بارداری قابل اطمینان، تاخیر در تشکیل خانواده و به دنیا آوردن کودک، شکنندگی زیاد خانواده، علاقه‌مندی‌های شغلی و بی ثباتی کار، همچنین به طور کل عدم اطمینان اقتصادی به احتمال زیاد زمینه گسترش بی فرزندی شده اند.”

در این گزارش نرخ بالای بیکاری، “سیاست ناکافی خانواده” و “نابرابری جنسیتی پردوام در تقسیم کار خانگی و مراقبت از کودکان” را به عنوان عوامل مهم در این پدیده شمرده است.

این گزارش نتیجه‌گیری کرده است که “در حالی که میزان نازایی به طور گسترده در غرب و شمال اروپا تثبیت شده است، این احتمال وجود دارد که در جنوب اروپا همچنان رو به افزایش سریع است. در آن جا تا یک چهارم از زنان متولد در دهه ۱۹۷۰ ممکن است بدون فرزند باقی بمانند”.

“افرایش میزان بی فرزندی در مرکز و شرق اروپا نیز ادامه خواهد یافت.”

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.