رهبران احزاب درپارلمان سوئد، درباره امنیت شهروندان و مسئله مهاجرت بحث کردند

رهبران احزاب درپارلمان سوئد، درباره امنیت شهروندان و مسئله مهاجرت بحث کردند

اولین مناظره سال ۲۰۱۷ میان رهبران احزاب در پارلمان سوئد برگزار شد. مهاجرت و هم‌پیوستگی اجتماعی، نگرانی از امنیت جامعه و آموزش و پرورش عمده موضوعات مورد بحث بود.

به گزارش رادیو دری سوئد: امروز، اولین مباحثه رهبران احزاب پارلمانی سوئد در سال جاری در محل پارلمان سوئد برگزار شد.

 چه موضوعاتی بیش از همه مورد بحث قرار گرفت؟
استفان لوون سال ۲۰۱۶ را سال نگرانی‌ها خواند و در مجموع نگرانی از امنیت جامعه و جرائم سازمان‌یافته موضوعی بود که در سخنان بسیاری از این رهبران مطرح شد.

آیا تغییری در آرایش ائتلافهای سیاسی به چشم می‌خورد؟
به نظر می رسید که رهبر حزب دموکراتهای سوئد به صورت ضمنی تلاش زیادی میکرد تا سیگنالهایی از علاقه شان به همکاری با مودراتها بدهد. که البته با پاسخ مستقیم رهبر این حزب روبرو نشد.
از سوی دیگر اختلاف نظر احزاب آلیانس در زمینه مهاجرت نیز از سوی نخست وزیر مطرح شد و اینکه آنها چگونه در آینده با این اختلاف کنار خواهند آمد. رهبر حزب مرکز پاسخ داد که به نحوی با مودراتها کنار خواهند آمد.

در مورد هم پیوستگی اجتماعی چه صحبتهایی شد؟
نخست وزیر سوئد باز هم از سیاست‌های مهاجرتی دولت دفاع کرد و گفت که در شرایط موجود چاره ای جز سختگیری بیشتر نبود. رهبر حزب لیبرال و رهبر مودراتها از سوی دیگر دولت را در جذب مهاجران به بازار کار و ایجاد کارهای سریع الوصول ناموفق دانستند.

 در مورد نگرانی مردم از امنیت جامعه هم صحبت شد؟
شینبری باترا گفت از هر سه زن یک تن آن در جامعه احساس ناامنی می‌کند و خواهان افزایش تعداد نیروی پلیس شد. او همچنین در مناظره با نخست وزیر خواستار تغییر رئیس پلیس شد.

 سخنگوی حزب دموکرات مسیحی آندریاس کارلسون، آزار رساندن به بدنهای سوئدی را برابر با آزار رساندن به پایه های جامعه سوئدی دانست و گفت پناهجویانی که مرتکب این جرمها می شوند باید بلافاضله اخراج شوند. در پاسخ به این سخنان رهبر حزب چپ گفت که اخراج فرد مجرم منطقی است، اما او خواهان مجازات یکسان برای همه مجرمین شد.

 چه بخشهایی از سیاست خارجی مورد بحث قرار گرفت؟
انتخاب ترامپ در آمریکا و اینکه آینده رابطه آمریکا و سوئد چگونه خواهد بود بسیار مورد بحث قرار گرفت، از جمله اینکه یوناس خوستدت از رهبر حزب مودرات، آنا شینبری باترا، پرسید که در باره سیاستهای امنیتی ترامپ چه فکر می کند و با انتخاب او به عنوان رئیس چمهور آمریکا، آیا وی همچنان مایل به عضویت سوئد در ناتو است. باترا در جواب او گفت که تنها راه تقویت امنیت همکاری با دیگران به دست می‌آید.

از سوی دیگر سوالات زیادی از رهبر حزب دموکراتهای سوئد شد در رابطه با نفوذ روسیه در این حزب. به خصوص که این حزب طرفدار جدایی از اتحادیه اروپاست. ییمی اوکسون این اتهامات را رد کرد و گفت که اتفاقاً حزب او اولین حزبی بود که نسبت به افزایش حضور نظامی روسیه در نزدیکی اروپا هشدار داده است.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.