جلو عبور پناهجویان از مرز صربستان با کرواسیا گرفته شد

جلو عبور پناهجویان از مرز صربستان با کرواسیا گرفته شد

یک گروه از مهاجران که از بلگراد، پایتخت صربستان به راه افتاده و دو روز در حرکت بودند، روز یکشنبه در مرز این کشور با کرواسیا متوقف شدند. کرواسیا که عضو اتحادیه اروپا است، گفته که اجازه عبور غیرقانونی از مرزش را نمی دهد.

به گزارش دویچه ویله: حدود ۱۵۰ مهاجر که گفته شده بیشتر آن ها از کشورهای افغانستان و پاکستان هستند، بلگراد را روز جمعه ترک کرده و حدود ۱۲۵ کیلومتر تا مرز کرواسیا راهپیمایی نمودند. آن ها خواهان عبور آزادانه و ایمن از مرز این کشور به سوی کشورهای اروپای غربی هستند.

به گزارش رسانه های گروهی، برخی از آن ها به خاطر خستگی بیش از حد و هوای سرد، در میانه راه از ادامه این راهپیمایی صرف نظر کردند.

اما بیشتر آن ها که به شهر مرزی سید در صربستان رسیده اند، گفتند که آنقدر انتظار می کشند تا مرز با کرواسیا گشوده شود. آنها از رفتن به مرکز پذیرش آوارگان خودداری کردند.

ولاهو اورپیچ، وزیر داخله کرواسیا روز یکشنبه پس از دیدار از معبر مرزی تووارنیک که در نزدیکی آن یک گروه از مهاجران در خاک صربستان گیرمانده اند، گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ما به کسی اجازه ورود غیرقانونی به کرواسیا را بدهیم. پولیس کرواسیا از مرز در برابر چنین تلاش هایی محافظت خواهد کرد».

طبق اطلاعات کمیساریای عالی سازمان ملل در امور آوارگان، تقریبا ۶ هزار و ۴۰۰ مهاجر از کشورهای سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان در حال حاضر در صربستان ثبت و راجستر شده اند. صربستان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا می باشد.

سازمان های محلی غیردولتی می گویند که شمار این مهاجران به حدود ۱۰ هزار تن می رسد و بیشتر آن ها از کشورهای بلغاریا و مقدونیه به صربستان آمده اند.

ماه گذشته یک گروه دیگر سعی کرد که به سوی مرز مجارستان راهپیمایی کند، اما بعد بالاخره تصمیم گرفت که به بلگراد بازگردد. مجارستان که عضو اتحادیه اروپا است، مرزش را به روی مهاجران مسدود نموده است.

سال گذشته، ۵۷۹ هزار و ۵۱۸ مهاجر و پناهجو که به صربستان رسیده بودند، ثبت و راجستر شدند. آن ها شامل بیش از یک میلیون مهاجری بودند که خود را از طریق خشکی و بحر به اروپا رسانده بودند.

پس از تصویب یک توافقنامه میان ترکیه و اتحادیه اروپا، سرازیری مهاجران به یونان و کشورهای بالقان، تا حد زیادی کاهش یافت. اتریش در این ماه روان با کشورهای بالقان دیدار می کند تا ببیند که در صورت لغو این توافقنامه چه اقداماتی می توان برای جلوگیری از سرازیری احتمالی مهاجران انجام داد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به معادله امنیتی زیر جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.